retinolis, retinoidai, differin, akne
Nuo spuogų,  Pamokos,  Veido odos priežiūra

Viskas, ką reikia žinoti apie RETINOLĮ ir RETINOIDUS (nauda odai, ingrediento formos ir ką pasirinkti)

Pakalbėti apie retinolius ir retinoidus jau noriu seniai. Bet tai gana sudėtinga tema, o norisi viską detaliai panarstyti. Mano pačios asmeninė pažintis su retinoliu kosmetikoje prasidėjo prieš porą metų, kolkas dar naudoju pakankamai švelnius produktus, bet po truputį didina koncentracijas ir tęsiu pažintį. O pats ingredientas tikrai ypatingas ir net labai vertas dėmesio. Ne veltui dermatologai jį dažnai įvardina kaip ingredientą, kurį turėti naudoti kiekvienas, net ir norintys kuo elementaresnės rutinos.

Kas yra retinolis?
Kam naudingas?

Tai vitamino A darinys.
Svarbiausia retinolio savybė yra regeneracijos skatinimas. Padeda odai atsinaujinti, skatina gijimą, skatina kolageno gamybą.

Dėl šios savybės jis labai svarbus brandžiai odai, norinčiai išlaikyti kuo elastingesnę, jaunatviškesnę odą. Bet taip pat labai tinka ir turintiems aknę, pigmentines dėmes ar randelius – lygina odos tekstūrą, skaistina. Tai moksliškai patvirtintas efektyvus ingredientas odos priežiūroje. Atlikti tyrimai net rodo ir teigiamą poveikį odos vėžio prevencijoje.

retinoliai, retinolis

Retinolis:

 • normalizuoja ir palaiko sveiką odos kraujotaką
 • balansuoja odą, stabilizuoja sebumo gamybą
 • skatina kolageno ir elastino gamybą
 • skatina ląstelių gamybos procesą
 • stimuliuoja keramidų sintezę (vardan tvirtesnio, lygesnio odos paviršiaus)
 • suskaido melanino pigmento sankaupas odoje

O kas tada yra retinoidas?

Tai platesnis terminas, po kuriuo slepiasi ir retinolis, su kuriuo produktus galite įsigyti laisvai, be recepto. Ir tie stipresni produktai, kuriuos galima įsigyti tik su receptu, produktai  su  retinoic acid (rūgštimi), kaip kad Tretinoin ir  Tazarotene.

Adapalene (differin gelis) jau galima nusipirkti ir be recepto, bet seniau būdavo vien receptinis preparatas

Retinoidų rūšys pagal stiprumą: 

 • Pats stipriausias retinolis – tai retino rūgštis – RETINOIC ACID. Tai būtų tretinoid tepalas, adapaleno tepalas (Differin), geriami vaistai Accutane arba Roccutane. Tai aktyvi vitamino A forma, pati efektyviausia, bet ir galinti labiausiai dirginti.

 

 • RETINALDEHIDE (retinal) – irgi stipri vitamino A forma, švelnesnė už retinolio rūgštį ir stipresnė už gryną retinolį. Rezultatai gana greiti, efektyviausiai veikia koncentracijomis nuo 0.05% iki 0.1%. Tinka aknei gydyti, veikia antibakteriškai.

 

 • RETINOL – grynas vitaminas A, kurio efektyvumas patvirtintas moksliškai, puikus ingredientas, kovojantis su priešlaikinio senėjimu. Reikia pastebėti, kad pakankamai nestabilus ingredientas, kuris greitai oksiduojasi, gali prarasti efektyvumą, sunku suformuluoti. Gali kelti šalutinį poveikį – oda gali luptis, raudonuoti, sudirgti. Mažiausias efektyvus ingrediento kiekis turėtų siekti 0.025%, iki 0.04% būtų gana švelnus produktas, nuo 0.04% iki 0.3% vidutinio stiprumo, stiprus produktas turėtų 0.3%-2%

 

 • RETINOIC ACID ESTERS (HPR ir Granactive retinoid, Retinyl retinoate) tai inovatyvūs retinolio dariniai, kurie žada veikti švelniau, mažiau dirginti, bet būti dar labiau efektyvūs. Tiesa, tyrimų atlikta kiek mažiau. Nemažai tyrimų yra susiję su konkrečiais gamintojais, tad kai kas kritikuoja ingredientus dėl nepriklausomų tyrimų trūkumo. Jie veiksmingi, tik pažadas, kad net veiksmingesni už kitas formas kolkas tebūna atsargūs. RETINYL RETINOATE reguliuoja sebumo gamybą, tinka esant aknei, kovoja ir su raukšlelėmis. Verta pabandyti, jei oda sunkiai perneša retinolį. GRANACTIVE RETINOID yra inovatyvūs ir labai daug žadantys derivatyvai, kuriuos naudoja The Ordinary ir man šie produktai tikrai patinka. Žada stiprų efektą, minimalų dirginimą. Dar šiek tiek trūksta patvirtintos moksliškai informacijos.

 

 • RETINOL ESTERS (Retinyl Propionate, Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate, Retinyl Linoleate). Silpnesni, bet stabilesni. RETINYL PROPIONATE vienas efektyvesnių esterių, gali mažinti raukšleles ir pigmentaciją, reiktų naudoti bent 0.3% koncentraciją. RETINYL PALMITATE priskiriami prie silpnesnių retinoidų, veikia labiausiai kaip antioksidantas, pakankamai švelnus ir gerai toleruojamas, jo natūraliai randama odoje. RETINYL ACETATE ir RETINYL LINOLEATE geriausiai veikia kartu su kitais retinoliais, silpnesni.

retinolis, retinoidai, stiprumas, drakonoola, odos prieziura

Kaip naudoti? 

Retinoliai yra stiprūs ingredientai, priklausomai nuo pasirinktos formos ir koncentracijos. Labai svarbu bandyti atsargiai ir po truputį pratinti odą ir po truputį didinti koncentraciją. Su didesnėmis – oda gali net luptis, stipriai rausti, bet tokį etapą reikia prakentėti ir galiausiai galima džiaugtis tokia oda, apie kokią tik svajojome. Ne visi produktai su retinoliu tokie aršūs, bet poveikio stiprumas irgi priklauso nuo to, kokį produktą pasirenkame. Reikia koncentraciją didinti laipsniškai.

Dėmesį reikia atkreipti ne tik į koncentracijos procentą, bet ir į naudojamą retinolio formą. Nes vieno retinolio didesnė koncentracija yra daug švelnesnė nei kito retinolio menkesnio procento koncentracija.

Dažniausiai retinolio priemonės būna serumų ar kremų, nenuplaunamų priemonių formose. O ir šiek tiek skirtingai suformuluoti produktai būna skirti anti-ageing arba aknei gydyti, tad verta ieškoti produkto su retinoliu, kuris būtų skirtas būtent turimai problemai, visa formulė būtų tam pritaikyta.

Dalį retinolių galima naudoti kartą per dieną, kasdien, kartais verta rinktis kiek rečiau. Viskas priklauso nuo stiprumo, kitų naudojamų priemonių, odos tipo ir pasirinktos priemonės – atidžiai skaitykite, ką siūlo gamintojas ir stebėkite savo odos poreikius.

Tai nėra labai griežta taisyklė, bet dažniausiai patariama retinolius naudoti nakčiai. Ypač stipresnius.

Jei tai serumai – naudokite kaip ir kitus serumus. Jei vandens pagrindo – prieš sunkesnes priemones. Jei aliejinio pagrindo, po kitų vandens pagrindo serumų. Tokiu atveju galima nauti prieš, kartu su arba po kremo. Taip pat ir turint retinolio gelį ar kremą. Jei stipriai dirgina ir norisi mažinti šalutinį poveikį – naudokite po drėkinamojo kremo. Kai oda galės tai toleruoti, tuomet naudosite prieš kremą. Viskas labai priklauso nuo konkrečios priemonės, klausykitės gamintojo rekomendacijų.

Taipogi, galite naudoti paakių kremus, kuriuose būtų retinolio. Geriausia naudoti specializuotūs, nebent specialistai pataria kitaip. Kad nebūtų paakių odai per stiprūs ar dirginantys. Bet retinolis padės skaistinti, mažins raukšleles paakiuose. Jei jau pirkti atskirą paakių kremą – tai vertą jį įsigyti su aktyviais ingredientais, kaip kad retinolis. Labai giriamas ir pigus variantas tai INKEY LIST paakių kremas su retinoliu.

Kada matysis poveikis?

Deja, su retinoliais dažniausiai reikia turėti kantrybės. Su stipriais, receptiniais, žinoma, poveikis bus greitesnis, bet ir kelias iki efekto bus sunkesnis, oda gali sujautrėti, net  luptis. Vis tik dažniausiai, reguliariai naudojant priemones su retinoliais, poveikį pastebėsite po dviejų ar trijų mėnesių. Rezultatas to vertas.

Kam negalima naudoti retinoidų?

Jei laukiatės arba maitinate – nenaudokite jokių produktų su retinoliais. Šis ingredientas pasiekia placentą, tad rizikuoti neverta. Tokiu atveju, jei jau naudojote retinolį iki tol ir nenorite visai jo pamesti, tam laikotarpiui jį keiskite švelnesnia augaline alternatyva bakuchiol. Efektas nebus toks stiprus, bet panašus ir tai puiki alternatyva, jei retinolio naudoti negalima.

Taipogi, atsargiai su tokiu ingredientu elgtis reiktų tiems, kas turi rožinę, egzemą ar labai jautrią odą. Tuomet pasitarkite su specialistu. Galima rinktis švelnesnius produktus, didinti atsargiai ir stebėti odos pojūčius. Nesirinkite iškart kuo stipresnės priemonės su kuo didesne koncentracija – taip galite sau pakenkti.

Priklauso nuo konkrečios priemonės ir jos stiprumo, bet visada atidžiai pasidomėkite, su kuo gamintojas rekomenduoja retinolio priemonės nenaudoti kartu. Dažnai retinolio nerekomenduojama miksuoti su vitaminu C, rūgštimis, bet kartais jie gali būti net suformuluoti viename produkte, tad tai nėra taisyklė. Viskas priklauso nuo produkto. Vis tik, jei naudojate stiprius retinolius ar net retinoidus – tuomet verta juos naudoti atskiroje rutinoje nuo rūgščių ir kitų stipresnių ingredientų.

Priemonės su retinoliu:

Priemonės su retinoliu dažnu atveju tikrai nebus pigios – tai nėra labai prieinamos kainos ingredientas, dažni produktai siekia triženklias sumas. Bet tikrai yra ir gerokai pigesnių alternatyvų, kurias galima išbandyti ir sulaukti neblogo rezultato. Taip pat parinkau priemones, kurias galima nusipirkti ar atsisiųsti į Lietuvą, nes dalis yra mums sunkiai prieinama.

Priemonių su retinoidais rasite labai įvairių – jei kišenė leidžia, tuomet pasirinkimas tikrai labai didelis, o jei norisi biudžetinio varianto – keletas neblogų priemonių irgi gelbės. Kalbant apie retinolius, nebrangiais galime vadinti produktus iki 30 Eur. Žinau, kad kai kam tai gali būti nemaža suma, bet kalbu apie vertes rinkoje ir tai, kiek įprastai kainuoja kokybiški produktai su veiksminga retinolio koncentracija. Užtat yra kelios pigios išimtys – kaip inkey list ar the ordinary produktai, kurie pradedantį tikrai tenkins. 

Pigesnius ir švelnesnius variantus rasite THE ORDINARY asortimente, ten yra keli serumai su granactive retinoids, retinolio esteriais, taip pat priemonės ir su grynu retinoliu, skirtingomis koncentracijomis.

ordinary, retinol, retinolis

Labai neblogas variantas pradedantiesiems ar norintiems efektyvaus, bet pakankamai švelnaus, pigaus varianto – tai INKEY LIST retinolio serumas, kuriame gausu drėkiklių, jis kaip lengvas kremas/gelis, naudojama 1% stabilaus Retistar  retinolio (to ekvivalentas būtų 0.05% gryno retinolio) ir dar papildomai 0.5%  granactive retinol.  Tiks palaikant odos sveikatą, norint gražėsnės odos tekstūros, lėtinant odos senėjimą ir stangrinant odą, mažinant randelius ar aknę.

inkey list, retinolis

Nėra pigus, bet dar pakankamai normalios kainos ir  First Aid Beauty Skin Lab Retinol Serum 0.25% Pure Concentrate serumas – pabrėžiama, kad naudojamas ir vitaminas C, ir drėkikliai, gausu papildomų ingredientų, kurie skaistina, drėkina, ramina, sudėtis turtingesnė ir draugiška pradedančiajam. Čia naudojama 0.25%  gryno retinolio.

Daug dermatologų pagyrų gauna ir NEUTROGENA rapid wrinkle repair serija su retinoliu. Būtent ji yra tinkamiausia, jei naudojate retinolį vardan senėjimo prevencijos ir vardan odos stangrumo. Jis lengvai prieinamas JAV, niekur Europoje neužmačiau, bet galima siųstis iš IHERB, kitur kolkas neradau.

Vienas iš efektyviausių ir stipriausių produktų su retinoidais, kuriuos galima įsigyti be recepto, šiuo metu yra DIFFERIN, jį aš irgi pirkau IHERB, čia naudojamas adapalene (retinolio)  ir koncentracija  0.1 % – oda gali luotis, sudirgti, tad bandyti atsargiai. Labiausiai bus tinkamas aknės gydimui.

Retinolis yra tikra super žvaigždė. Jei tik oda jį gerai toleruoja – tikrai verta įtraukti į savo rutiną. Viskas priklauso nuo konkretaus produkto ir norimo rezultato, odos tipo ir poreikių. Tai puikus ingredientas brandžiai odai, norinčiai išlaikyti odos elastingumą, putlumą ir gražią tekstūrą, bet tikrai retinolį gali naudoti ir jauni žmonės, dėl aknės naudoja ir paaugliai. O prevenciškai verta pradėti naudoti retinolį jau trečiame dešimtmetyje. Man 25-eri, toks amžius tobulai tinka pradėti naudoti vitaminą A.

PS:. ne reklama, bet jei nuspręsite kažką pirkti iš IHERB parduotuvės – galite panaudoti papildomą nuolaidos kodą DOM2343

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: hhttps://www.facebook.com/kelionduone/

Kūryba: https://www.facebook.com/pabudusiudrugeliutvirtove/ 
If you love art and quotes: https://www.facebook.com/vilniusartparasites/ 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.