Pabaigtukai (Project Pan),  Pamokos,  Vlogeriai ir aktualijos

Viskas apie # PROJECT PAN : ką visa tai reiškia?

Vis miniu tą mįslingą “Project Pan” terminą, bet niekada tinkamai jo reikšmės nepaaiškinau. Vieniems gal žinoma, bet mažiau sekantiems socialinės medijos trendais – ypač grožio industrijos srityje – reikia šiek tiek daugiau aiškumo. O ir norėjau pateikti savo supratimą ir požiūrį apie tai, tad dabar tai ir ruošiuosi padaryti.

“Hit the pan”

Pan tiesiogiai verčiant yra ta skardinė kompaktinių priemonių dalis – dažniausiai naudojama kalbant apie dekoratyvinę kosmetiką: akių šešėlius, kompaktines pudras, bronzerius ir pan. Ir, kai išnaudoji tiek priemonės, kad pasimato  metalas – angliškai sakome “hit the pan”. Pasiekėme dugną!

Bet ši iniciatyva tikrai ne tik apie šešėlius ar pudras – o apie visas kosmetikos priemones. Nuo veido ar kūno kremų, serumų ar prausiklių, šampūnų, dantų pastų iki antakių pieštukų ir lūpų dažų.

Toks projektas yra savotiškas atkirtis vartotojiškumui, masinio kosmetikos pirkimo karštligei ir ne tik. Rasite youtube kalnus video šia tema, kaip ir bloguose įrašų. Tinklaraštininkai dalinasi priemonėmis, kurias pabaigė iki paskutinio lašo arba nusprendė atiduoti/išmesti (declutter). Tai siekis stebėti savo kosmetikos kolekciją, prisiminti, ką turi ir elgtis su priemonėmis atsakingiau.

Dalis tinklaraštininkų kelia sau tikslus nieko naujo nepirkti ir pirmiausia sunaudoti tai, ką turi. Šis projektas siūlo būti sąmoningiems ir perkant naujus produktus paklausti savęs “ar man to reikia”.  Stengiasi pirkti produktus, kai tik tokio tipo analoginę priemonę pabaigia. Tas naujas pirkinys tada atneša daug daugiau džiaugsmo.

Project pan gali suteikti labai daug struktūros ir tam tikros disciplinos. Galima koncentruotis į konkrečias priemones ir kelti sau tikslą jas pabaigti. Turite seniai užsistovėjusią pudrą, kurios likę nedaug? Naudokite ją kasdien ir netrukus ją pabaigsite. Ji nebedulkės, atsilaisvins vieta, produkto neiššvaistysit, o ir prisiminsit, kodėl ji Jums patiko arba nepatiko. O gal pavyks pakeisti nuomonę apie produktą?

 

Asmeniniai tikslai

Koks bus Tavo project pan? Priklauso tik nuo Tavęs.

Man nepatinka rėmai ir taisyklės – jei pamatau disciplinuojančias priemones, bėgu į kitą pusę. O kitus tai džiugina. Tad tai labai individualu. Aš tiesiog atsirenku, kas man tinka, kas patinka. Ir tikrai palaikau projektą, išsikeldama sau asmeninius tikslus. Nes tokios mados (galima tai pavadinti kaip tik nori) labai reikėjo. Struktūros pas mane irgi yra – bet ji sąlygota mano taisyklių ir susikurta individualiai. Tad nereikia bijoti ieškoti būtent sau tinkamų būdų prisidėti prie prasmingos iniciatyvos, atsižvelgiant į savo norus, poreikius, gyvenimo būdą ir įpročius, siekius.

Mano pagrindinė taisyklė – savęs nevaržyti. Kosmetika nėra gyvenimo ašis, tai tik tam tikros žaidimo detalės, kuriomis aš noriu reikšti save, kurti ir kurtis. Jei pajaučiu, kad tai pradeda mane graužti, slėgti ar varžyti – nebenoriu tuo užsiimti. Tai neturi būti kančia ir kažkieno primestos taisyklės. Ir, jei jų nesilaikai, ar turi savus prioritetus – niekas neturėtų tavęs teisti. Projektas skatina sąmoningumą, atsakingumą – ir tai puiku. Aš pasitelkdama šiuos naudingus įrankius atrandu labai daug – nors gal ir naudojuosi jais savaip.

Pirkau, perku…pirksiu? 

Aš perku visko daug  ir daugiau nei reikia naudojimui. Man įdomu išbandyti skirtingus produktus, lyginti jų tekstūras, poveikius, domėtis sudėtimi ir aktyviai ieškoti, kas tinka ir patinka, o kas ne. Apskritai nesu  minimalizmo šalininkė  ir esu vis dar ieškojimo fazėje, kai visko mėginu labai daug ir mane tai džiugina. Manau, kad kažkada man tai nustos teikti džiaugsmą ir tada galėsiu lengviau atsirinkti, kas man patinka, ko man reikia. Ir tų atsargų nebereiks. Gyvenime aplanko labai skirtingi etapai ir puikiai žinau, kad šis nesitęs amžinai. O, kol tęsiasi, aš iš jo pasistengsiu pasiimti viską.

O dabar visa tai –  žaidimas. Tinklaraštis ir atsirado todėl, kad be mano pomėgio rašyti ir dalintis, visko bandau daug ir noriu ta patirtimi dalintis, nes kitam ji bus naudinga ir padės atsirinkti, ko jam reikia. Pati nusipirkdama ir pabandydama produktą, išnagrinėju ne tik jo kvapą, spalvą, tekstūrą, bet ir sudėtį, tad šviečiu apie ingridientus, sveikatą. Ir dažnai gaunu žinučių, kad paskatinau nusipirkti arba atvirkščiai – nepirkti tam tikro produkto. Tad, rašant tinklaraštį, mano pirkinių dar padaugėjo – nes noriu aprašyti, eksperimentuoti ir įvertinti taip pat ir naujoves. Dalį priemonių pirkau tikrai tik dėl tinklaraščio. O ar tai atsipirks – parodys ateitis. Bet labai tikiuosi, kad kitiems mano įdėtas darbas ir investuotos lėšos praverčia.

O, kol mane tai džiugina – net ir kai sunku, kai reikalauja daug darbo – tol neplanuoju nuleisti rankų. O ir dėl savo pirkinių nematau reikalo teisintis – neperku brangių priemonių, o už vieno tokio kremo sumą nusiperku visą krepšį priemonių. Nagrinėdama sudėtis pamačiau, kad tikrai ne kaina nusako produkto kokybę, todėl ir ieškau kuo daugiau gerų priemonių už prieinamą kainą daugeliui. O turėdama nedidelį biudžetą išmokstu suktis ir galiu patarti kitiems žmonėms, kurie negali vienai priemonei skirti pusės algos.

O ir vis tiek daugiau mąstant, analizuojant ir iš naujo peržiūrint savo kolekcijas – perki mažiau ir atsakingiau. Nors ir savęs stipriai nevaržau – vis tiek sustabdau save, kai užsinoriu naujo daikto. Paklausi savęs – ar tikrai noriu? Stengiesi daryti mažiau spontaniškų sprendimų, pataupyti ir taip nedidelį biudžetą priemonei, kurios labiau norisi. Tad sąmoningumas, net ir besipriešinant, aplanko visur ir priverčia elgtis atsakingiau.

Sąmoningai (pa)naudoti 

Nors perku daug, beveik nieko neišmetu. Į šiukšlinę keliauja nebent retais atvejais sugedę produktai. Bet tokių atsiranda labai retai.  Visi kiti atranda savo vietą. Tad mano project pan susijusi ne su pirkimu (bent kolkas), bet su sąmoningu naudojimu. Kas keletą mėnesių peržiūriu visas nepradėtas priemones – jei galiojimas baigsis šiemet, dedu į atskirą dėžutę, kurioje laukia priemonės, kurioms teiksiu pirmenybę. Turiu sąsiuvinį, kuriame žymiuosi priemonių atidarymo datas. Taip pat iš naujo peržiūriu, kiek ir kokių priemonių esu iš seniau užsipirkusi. Tai padeda susivaldyti perkant naujas. Perku daug, bet labiau atsirenku. Labai įdomus tas naujas micelinis vanduo – per peržiūriu ir į vieną vietą sudedu visus dar savo eilės laukiančius micelinius vandenis, kuriuos turiu, ir nusprendžiu, kad tikrai nėra prasmės dar vieno įsigyti. Tad, net ir specialiai nesistengiant, tai padeda nors kiek sąmoningiau apsipirkinėti.

Viską, ką nusiperku ar gaunu dovanų, vienaip ar kitaip panaudoju. Daug ką tikrai pabaigiu iki pat galo – aprašinėju labai daug pabaigtukų, dažniausiai apžvelgiu priemonę, kai ji nugula į ištuštintų dėžutę, jau būnu susidariusi galutinę nuomonę. Jei priemonė netinka ar nepatinka – tada, priklausomai nuo priemonės, arba ją parduodu, atiduodu, kažkam perleidžiu. Arba naudoju kitaip – kremą, kuris man buvo per riebus ar nepatiko, o gal galiojimas besibaiginėja – naudoju kojoms.

Pabaigtukų įrašai: vienas, du, trys, keturi, penki. Ir rasite dar daugiau.

Mano project pan yra kuo daugiau sunaudoti, kuo mažiau iššvaistyti. Jei turiu nepradarytas priemones, kurių nebežadu naudoti – kodėl gi jų nepadovanojus ar pigiai nepardavus? Vinted parduodu daug dalykėlių, socialinėje medijoje rengiu konkursus. Man per riebius kremus perleidžiu sausaodei mamai, močiutėms. Kas tinka ir patinka vienam, gali netikti ir nepatikti kitam. Ir vice versa.

Sunkiau su kompaktinėmis dekoratyvios kosmetikos priemonėmis – bet šešėliai, sausos pudros galioja pakankamai ilgai, tad nors švariai jų tikrai neišnaudoju, spėju pakankamai atsidžiaugti. Pasenusių palečių turiu labai nedaug – nors kolekcija didelė ir turimos kažkada pasens. Tada ateina laikas kūrybai – tapau, tad pigmentus galima įmaišyti į dažus, panaudoti menui. Galima pasigaminti kitokios spalvos nagų laką ar dar ką – tiesiog turint fantazijos, viskas praverčia. Neišmetu priemonių, nes atrandu būdą joms panaudoti. Sunkiausia gal su lūpų dažais – jie galioja trumpiau nei sausos priemonės, o naudojasi labai lėtai. Turiu jų daug, sunaudoju iki galo tikrai retą – bet irgi atsiranda visokių kūrybinių sprendimų ir jie būna panaudoti.

Pabaigiu tai, kas užsistovėjo

Taip pat išsikėliau sau tikslą pabaigti konkrečius produktus. Turiu daug daiktų ir mažai vietos, todėl kai kurie pustuščiai buteliukai tik stovi, užima vietą ir sensta. Pasakau sau, kad šį mėnesį kas vakarą naudosiu būtent vieną veido kremą ir taip jį ir sunaudoju iki galo. O nusipirktą naują makiažo pagrindą pradarysiu tik tada, kai pabaigsiu bent vieną iš atidarytų ir atlaisvinsiu vietos. Taip pagaliau pribaigiu produktus, kurie kažkaip organiškai nesusinaudojo. Gal juos nustelbė kiti, gal nelabai patiko, gal užsimiršo – taip pabaigiau jau daug veido priežiūros, plaukų, kūno odos, dekoratyvinės kosmetikos priemonių. Šiokios tokios strategijos susidarymas man labai tiko ir padėjo suvaldyti turimų priemonių kiekį, iš naujo atrasti primirštus produktus.

Dabar bandau mažinti ir mėginukų – mažųjų pabaigtukų – atsargas. Pas mane jų prisikaupė visas stalčius. Keliauju daug, tad į keliones bandau būtent juos imti ir pabaigti, aprašyti įspūdžius pabandytų naujų priemonių. Mėginukai užima mažai vietos, pademonstruoja naujus produktus – kelionėse labai praverčia. O ir galioja juk ne amžinai, tad tenka save priversti eliminuoti atsargas ir galiausiai pasidžiaugiu.

Nekankinkit savęs!

Aš  stengiuosi išlaikyti balansą. Nebandau trukdyti sau džiaugtis turimais produktais. Gal ir noriu sunaudoti kokią paletę, bet, jei kurią dieną, man norisi visai kitų spalvų – savęs neversiu likti prie planuotos ir tikrai imsiu kitą. Turint daug visko – koncentruotis į tam tikras priemones gali būti bereikalinga  katorga. Nes priverčiam save naudoti kažką per prievartą, kol kiti turimi produktai guli ir sensta, nors teiktų daug daugiau džiaugsmo. Čia kaip nusiperki suknelę, ją pakabini į spintą ir taupai, o galiausiai jau nei telpi į ją, nei ji tinka, nei vis dar graži… Tiesiog reikia leisti sau džiaugtis tuo, ką turi čia ir dabar. Nusprendžiu koncentruotis ties tam tikrais produktais ir juos pabaigti, bet taip darau tikrai su išimtimis ir, jei tai manęs neslegia. Svarbu susikurti tokią sistemą, kuri tiktų individualiai ir neatimtų džiaugsmo ir kosmetikos naudojimo ar kūrybos. Tai neturi būti sunkus, stresą keliantis, varžantis procesas.

O, ir jei kažkokia priemonė prasta, nepatinka ir jauti, kad tik kankiniesi – tiesiog nebenaudok. Kartais pastūmėji save sunaudoti kokią kosmetikos priemonę ir iš naujo ją atrandi, prisimeni ir gal net vėl pamilsti. Bet, jei matai, kad priemonė visai nepatinka, netinka ir naudoji tik tam, kad pagaliau išnaudotum – nesikankink. Atiduok draugei, mamai. Nepatinkantį kremą sunaudok kojoms. Aš nepatikusius šampūnus sunaudoju plaunant kempinėles, makiažo šepetėlius. Jei jau niekaip nepasinaudoja – tada išmesk. Ir nesijausk kaltas. Rūšiuok pakuotes, plastikines pakuotes švariai išplauk prieš išmetant. Kartotines dėžutes irgi rūšiuok, jei turi galimybę – naudok pakūroms, sudegink. Niekam nebus geriau, jei naudosi kažką per prievartą, vien todėl, kad tokią priemonę turi. Nieko neprivalai – tai tavo pasirinkimas. O ir daryti klaidų, klysti ar nusipirkti tai, ko gal nereikėjo, yra normalu ir iš jų galima pasimokyti ir savęs neužgraužti.

Dalyvavimas projekte

Būti projekto/iniciatyvos dalimi labai paprasta. Nereikia daryti nieko daugiau – tik dalyvauti. Nereikia atitikti kažkokių kriterijų, būtinai apie tai postinti socialinė medijoje, pildyti prašymų ar stoti į konkrečią grupuotę – tiesiog būti. Laikyti save projekto dalimi gali kiekvienas, kuris save asmeniškai priskiria tokios iniciatyvos šalininkams. Ir tiek.

Sekant tuos, kurie aktyviai dalinasi, gali atsirasti daugiau motyvacijos, o gal ir pačiam daug įdomiau, kai gali dalintis su kitais, apie tai diskutuoti. Blogerių ir vlogerių bendruomenėje labai smagu užsiiminėti tam tikrais projektais, nes turi tiek daug palaikytojų, o tuo pačiu gali diskutuoti apie jūsų skirtumus, domėtis kitų skirtinga patirtimi. Galite rasti labai daug įrašų, instagram (ir ne tik) paieškoje įvedę tokias grotažymes kaip #projectpan, #useitup, #projectpanners ir panašiai.

Koks Tavo project pan? Ar dalyvauji iniciatyvoje? Kaip tai darai? Kokius pliusus, o gal minusus įžvelgi? Man labai įdomu išgirsti Jūsų pamąstymus, asmenines patirtis ir padiskutuoti. Esame skirtingi ir tai nuostabu. Iki susirašymo!

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

FB: https://www.facebook.com/kelionduone/

One Comment

  • Justė

    Labas 🙂 Jau kelia vakarus skaitau tavo tinklaraštį išsižiojus. Džiaugiuosi atradus, gaila kad tik dabar. Patinka rašymo stilius, o svarbiausia – informatyvumas. Ačiū už dalinimusis ir sėkmės visur. Sunkus metas…Bet PIRMYN.
    P.S. O šio įrašo tema man tokia aktuali ir plati…bet čia jau būtų mano straipsnis 😀

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *