silikonai, nauda, zala, be silikonu, kosmetikoje, kosmetika, silikonu, kosmetikos ingredientai, dnr
Pamokos,  Veido odos priežiūra

Silikonai kosmetikoje ir odos priežiūros produktuose: draugai ar priešai? (ingrediento apžvaga)

Tikriausiai ir jūs dažnai pastebite paryškintus prierašus ant kosmetikos priemonių pakuočių, skelbiančius, kad ši priemonė be silikonų silicone free. Tai iškart mintyse suponuoja, kad tuomet tikriausiai tie silikonai tikrai yra kažkokie blogiukai, kurių reiktų vengti ir ieškoti priemonių be šio sintetinio ingrediento. Bet ar tikrai?

Šiame įraše pabandysiu aptarti, kas yra tie silikonai, kodėl jie naudojami kosmetikos priemonėse. Ir kalbėsiu apie jų poveikį odai – ir apie silikonų privalumus, ir apie jų minusus.

O ŠIAME įraše rasite visą informaciją apie silikonus plaukams.

Kas tie silikonai? 

Sintetinė medžiaga, kaip ir mineralinis aliejus, bet pats silikonas yra išgaunamas iš silica medžiagos – iš mineralo, smėlio. Tad, nors jis laikomas sintetiniu ir jis nėra suyrantis kaip organinės atliekos, nėra biodegratable, vis tik jis per ilgesnį laiką suyra. Ir tampa ne toksiška medžiaga, kuri gali teršti vandenis ar dirvą, bet tampa tuo pačiu smėliu, tad, kiek teko domėtis, silikonų žalingumas žemei nėra jau toks didelis kaip tarkim plastikų.

Silikoną naudojame labai įvairiose srityse – nuo chirurgijos, buities, dizaino iki vaistų ir kosmetikos ir higienos priemonių. Tad tikrai nesuklysiu pasakius, kad tai itin dažnai sutinkamas ir populiarus ingredientas. Ir ne be priežasties.

Saugumo prasme dauguma dermatologų tikrai nelaiko silikonų nesaugiais ingredientais, jie tikrai nėra toksiški ir juos naudoti gali net ir itin jautrią odą turintys žmonės, tyrimais įrodyta, kad labai mažai šansų, kad toks ingredientas alergizuos ar dirgins. Tad dėl pačio saugumo sveikatai nerimauti neverta.

Kosmetikos priemonėse jie naudojami dėl įvairių priežasčių. Pagrindinė greičiausiai būtų – vardan tekstūros. Silikonai padeda priemonei tolygiai teptis, lengviau pasidengti ir jausmas naudoti tokią priemonę dažniau malonesnis. Taipogi, silikonai sukuria apsauginę plėvelę, veikia kaip okliuzyvai, padeda užrakinti drėgmę ir apsaugoti odą ar plaukus nuo aplinkos žalos.

Beje, tai nebrangus ingredientas, todėl dauguma kosmetikos gamintojų jį pasitelkia – jis saugus, paprastas, visai neįmantrus ir pagerinantis priemonių tekstūrą, o kartais ir naudingas.

Kaip sudėtyje atpažinti silikonus? 

Jų yra nemažai, tad kiekvieno pavadinimo atmintinai greičiausiai neišmoksime. Vienas dažniausių silikonų, naudojamų kosmetikoje, yra dimethicone.  Bet jūs galite silikonus atpažinti pagal galūnę, silikonų pavadinimai dažniausiai baigiasi galūne -cone arba -siloxane
Pavyzdžiai: dimethicone, cyclomethicone, cyclopentasiloxane (priklausomai nuo molekulinės struktūros). 

Be to, silikonų, naudojamų kosmetikoje,  yra virš 500 skirtingų rūšių ir kiekvienas jų pasižymi skirtingomis savybėmis.


Pradėčiau nuo to, kad tai saugus ingredientas. Jis turi savo pliusų ir minusų, bet nereikia jo per daug demonizuoti. Geriausia – bandyti pažintis ir rinktis sąmoningai, būti informuotam ir galėti rinktis.

mixa kremas

Silikonai odos priežiūros produktuose

Kaip ir plaukų priemonėse, taip ir odos – silikonai dažniausiai naudojami dėl to, kad padeda palaikyti tolygią, malonią priemonės tekstūrą. Ji padeda odai tapti švelnesnei, glotnesnei, priemonė maloniai pasiskirsto. Na, ir padeda kitoms priemonėms gražiau pasiskirstyti – ne paslaptis, kad dauguma primer’ių (makiažo bazių) yra silikoninės, o po jų makiažo pagrindas dengiasi daug gražiau, tolygiau, ilgiau išlieka.

Bet yra ir kita priežastis – silikonai yra gana lengvi okliuzyvai, jie sudaro plėvelę, kuri užrakina drėgmę odoje, apsaugo nuo žalingo aplinkos poveikio, apsaugo odos apsauginį barjerą. Tiesa, silikonai yra gerokai silpnesni ir lengvesni okliuzyvai nei tarkim mineralinis aliejus, vazelinas, užtat jie dažnai naudojami geliniuose kremuose, kurie patirta riebiaodžiams.

Kuo odai naudingi silikonai? 

Ta plėvelė, kurią sudaro silikonai, apsaugo odą. Tad ji nepraranda drėgmės, nepradeda sausėti, tampa atsparesnė aplinkai, UV spinduliuotei (aišku, naudoti SPF būtina). Yra medžiagos, kurios drėkina, yra drėkikliai, kaip kad hialurono rūgštis, bet jie patys vieni tik traukia drėgmę į save ir neužrakinti kokio okliuzyvo, gali pradėti traukti drėgmę, o ne ją sulaikyti,  ir galiausiai sausinti odą. Todėl reikia naudoti okliuzyvą, kuris tai padarytų – vieni populiariausių okliuzyvų ir yra silikonai. Ir, kaip jau minėjau, jie neapsunkina, nėra riebūs ir dažnai tinka riebiai odai ir naudojami oil-free kremuose ar geliuose.

Silikoną rasite ir dažnai dermatologų rekomenduojamose priemonėse – jų gali būti ir kūdikių kosmetikoje ar tai, kuri skirta jautriai odai. Tokios priemonės, kaip ir koks vazelinas ar priemonės su mineraliniu aliejumi, padeda pažeistai, jautriai, alergiškai, drėgmės stokojančiai odai. Ta apsauginė plėvelė apsaugo nuo odos pažeidimų ir šerpetojimo. Ji tinka ir jautriai odai, tai švelnus, retai jautrinantis ar alergizuojantis ingredientas.

Beje, moksliniai tyrimai parodė, kad silikonai padeda greičiau gyti žaizdoms, mažina ir blukina randus. Itin naudingi po nudegimų. Taip pat dažnai naudojami aknę gydančiose priemonėse, kur stiprios aktyvios medžiagos (tretinoidas, retinolis, benzilo peroksidas, stipri salicilo rūgštis…) gali stipriai sausinti, erzinti, tad silikonas padeda per daug nepažeisti odos ir malšina pašalinius efektus.

silikonai, odos, kosmetikoje, kremuose

Silikonai, kaip jau minėta, padeda produktų tekstūrai išlikti maloniai, tolygiai dengtis. Norint lengumo, bet tinkamo drėkinimo – silikonai tikrai gali pasitarnauti.

Ar patys silikonai naudingi odai?

Na, jei nėra žaizdelių, oda nėra sujautrinta – jie, be to, kad sukuria tą apsauginę plėvelę, patys savaime didelės naudos odai neatneša. Jie patys iš savęs nėra nei drėkikliai, nei raukšlių mažintojai ar skaistintojai. Tai labiau užpildantis ingredientas, kuris irgi reikalingas, bet nėra pats savaime super žvaigždė. Malonus jausmas ant odos, tartum ji tapo švelnesnė, drėgnesnė, yra trumpalaikis efektas. Kitos medžiagos, kurias užrakina silikonai, gali duoti ilgalaikį efektą, bet ne patys silikonai. Bet kitos medžiagos be silikonų (ar kitų okliuzyvų) irgi nebus veiksmingos, todėl toks duetas ir tinkamos kosmetikos formulės itin svarbios.

Ar silikonai kaupiasi ant odos?

Tikra tiesa, kad dažniausiai silikonai nėra itin mėgiami būtent dėl to, kad didelė dalis jų yra atsparūs vandeniui – reiškia, kad lengvai nenusiplauna ir reikia padirbėti, idant visus likučius pašalintumėme. Tai nėra kažkas labai blogo, kalbant apie veido odą, bet reikia turėti tai galvoje ir pasirūpinti, kad tinkamai praustume odą. Ši problema aktualesnė, kai kalbame apie silikonus plaukų priemonėse.

Esu kalbėjusi apie DOUBLE CLEANSE metodą, kai vakare makiažas ir veido oda, visi nešvarumai yra nuvalomi dviem atskirais žingsniais ir dažniausiai dviem atskirais produktais. Minėjau, kad net, jei nenaudojate makiažo, vis tiek reiktų odą valyti du kartus, jei naudote SPF kremus, kurie kiek sunkiau nusivalo. Tą patį galiu pasakyti ir apie produktus su silikonais – svarbu juos tinkamai nuvalyti, todėl atidus, tinkamas odos valymas ir yra tai, kas padeda silikonams nesukelti jokių bėdų jūsų odai. Jau tikriausiai ir nereikia minėti, kad miegas nenusivalius makiažo yra blogiausia, ką galite daryti savo odai?

Jei naudojate kremus, kuriuose yra silikono, tai veido odą būtinai nuprauskite vakare (ar ryte, jei naudojate nakčiai) ne tik su vandeniu, bet ir su prausikliu, o prieš tai galite naudoti micelinį vandenį ar kitokį pasirinktą valiklį. Jei tinkamai prausite odą, silikonai nesikaups. Tai neturėtų būti problema net ir kalbant apie atsparius vandeniui silikonus (apie tai, kokie silikonai yra atsparūs vandeniui, o kurie ne, kalbėjau įraše apie plaukų priežiūrą).

silikonai, nauda, zala, be silikonu, kosmetikoje, kosmetika, silikonu, kosmetikos ingredientai, dnr

Ar silikonai kemša poras? 

Trumpai tariant – ne, silikonai porų nekemša ir tai yra įsigalėjęs mitas. Silikonai apsaugo odą nuo išsausėjimo ir skatina gyjimo procesus.

Silikonai yra tiršti, pakankamai didelės molekulinės struktūros – gana didelės molekulės, kurias irgi skiria atstumai. Silikonai visada lieka odos paviršiuje ir negali skverbtis giliau. Jie neužkemša porų, nes į jas neįlenda – sakant labai supaprastintai. O ir silikonai nedusina odos, jie gal ir sudaro plėvelę, bet ji nėra visai nepralaidi ir leidžia odai kvėpuoti, kaip tik yra lengva,  pro silikoną prasiveržia kiti aktyvūs ingredientai, kurie gali skverbtis į gilesnius odos sluoksnius. Ir todėl dažnai produktai su silikonais nėra sunkūs, o kaip tik išgaunama gana lengva konsistencija.

Tiesa, tai galioja, kalbant apie tai, jei aktyvūs ingredientai yra toje pačioje priemonėje, kaip ir silikonai. Tarkim – veido kreme. Jei naudojate serumus – geriausiai jie įsiskverbs, kai tuos tepsite prieš kremą. Aišku, būna ir esencijų, ir tonerių, serumų, kurie sudėtyse yra kažkiek silikonų – tuomet tiesiog sluoksniuokite, laikydamiesi taisyklės, kad tepti nuo skysčiausio iki tirščiausio produkto.

Įtikinamų tyrimų, kurie parodytų, kad silikonai sukelia bėrimus ir kenkia aknei irgi nėra. Kiek teko skaityti dermatologų pristatytus tyrimus, nėra jokių, kurie patvirtintų faktą, kad aknei silikonai kenkia ar ją blogina, kad būtina silikonų vengti.

Aišku, kiekvieno mūsų oda yra skirtinga. Jei matote, kad silikonai sukelia bėrimus – atsisakykite. Bet, pasak dermatologų, dažniausiu atveju mes manome, kad kalti silikonai, nes jie labai dažni ir žiūrint į sudėtis – tai tas ingredientas, kuris kartojasi priemonėse, kurios mums gali netikti, todėl manome, kad kaltas jis, bet iš tiesų, dažnai problema slepiasi pačiose formulėse ar kituose ingredientuose, kurie mums netinka, bet tai sunkiau atsekti.

be silikonu, kosmetika, odos, priemones

Kodėl gajus mitas, kad silikonai kenkia? 

Pirmiausia, nes tai nėra natūralus ingredientas, jis apdirbtas. Bet tai, kas natūralu, tikrai nebūtinai yra sveikiau ir saugiau. Net atvirkščiai – dauguma stipriausių alergiją keliančių medžiagų ir dirgiklių yra natūralios kilmės. Juk ir patys žinote, kiek daug žmonių turi šienligę, alergiją plunksnoms, gyvūnų plaukams ar laktozei? Juk visa tai yra natūralu! Tad tai tikrai nėra argumentas, kuris ingredientą paverčia saugesniu ar veiksmingesniu.

Silikonai lieka ant odos paviršiaus, jie nesiskverbia gyliau. Jie sudaro apsauginę plėvelę, kuri, kaip minėta, ir sulaiko drėgmę, ir apsaugo odą nuo pažaidos, ir skatina gyjimą. Bet ta plėvelė, nors pati nekemša porų, tampa gana tinkama terpe bakterijoms ir nešvarumams kauptis.

Aišku, panašiai vyksta ir su sebumu, todėl riebios odos savininkai dažniau ir serga akne ir odos uždegimais. Tai aktualu, kai prakaituoji, kai aplink daug dulkių, jei lieti veidą nešvariomis rankomis ir glaudi prie telefono ekrano… na, bakterijoms ta terpė labai patinka. Todėl kartais gali pasirodyti bėrimai – kaltas ne silikonas, bet tai, kas jame gali užsilikti. Tai nėra labai didelė problema, bet kartais taip gali nutikti.

Svarbiausia – tinkamai prausti veido odą. Po sporto iškart nusiprausti veidą su prausikliu ir iš naujo pasitepti kremu, nelaukti miego laiko, kol nusivalysime makiažą. Tinkamas ir neuždelstas veido prausimas padės kovoti su šia problema.

O ir galima rinktis priemones, kuriose yra silikono, bet jose yra ir antibakterinių ingredientų, ar tai būtų arbatmedis, ar salicilo rūgštis ar dar kiti ekstraktai. Arba gal pati priemonė per sunki? Nes su silikonais būna visokiausių odos priežiūros produktų, tad gal kaltas ne pats silikonas kaip toks, bet per sunki formulė?

Tai su silikonais viskas gerai? 

Tai saugus, paprastas, nebrangus ingredientas kosmetikoje. Jo bijoti dėl sveikatos tikrai neverta. Daug kas priklauso nuo to, kokią odą turime, kaip mūsų oda reaguoja į priemones, kokias problemas turi. Didžiąjai daugumai silikonai tikrai nekels rūpesčių, jei tik ryte ir vakare prausime odą su prausikliu ir tinkamai ja rūpinsimės.

Jei oda sausesnė, normali ir nėra problemiška – tikrai nereikia vengti silikonų, nebent patys to norite ir taip apsisprendėte. Bet tai nėra būtina. Taipogi, galite rinktis priemonę su silikonu dienai, nes ji padės gražiau sluosniuotis kitoms priemonėms, bus itin aktualu, jei naudojate ir dekoratyvinę kosmetiką. O nakčiai galite rinktis kokį kremą su aliejais ar be silikonų, leisti odai pailsėti. Tai nebijokite varijuoti ir stebėti savo odą, duokite jai laiko ir pamatysite, kokios priemonės tinka, o kurios ne.

Jei oda riebi – irgi neturėtų būti bėda. Kaip tik dermatologai teigia, kad silikonas susimaišo su sebumu (kai naudojame ant švarios odos) ir tai padeda normalizuoti sebumo gamybą, palaikyti drėgmę odoje. Tik, kai oda riebi, joje daugiau maisto bakterijoms, tad, kaip ir minėjau, silikonas padeda sukurti dar palankesnę terpę joms daugintis. Bet problemą išspręs tinkamas veido odos valymas.

Jei turite aknę, kaip kad aš, viskas priklauso nuo konkrečių priemonių. Nemanau, kad reikia atsisakyti silikonų, bet tiesiog rinktis pačias priemones su lengvomis formulėmis, kur yra ir aktyvių ingredientų, kurie malšina. uždegimus. Dažname aknės vaiste yra silikono – tad viskas priklauso nuo konkrečios priemonės. Taipogi, galima naudoti priemones be silikono nakčiai, o dienai neatsisakyti, jei taip geriau. Arba nesirinkti priemonių, kuriose silikonų daug ir jie sudaro priemonės pagrindą – galima ieškoti kitokių alternatyvų. Pats silikonas aknės nesukelia ir neblogina, bet kai kurios priemonės, kuriose yra silikono, tai daryti gali, todėl atsakymas nėra labai tiesus.

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: hhttps://www.facebook.com/kelionduone/

Kūryba: https://www.facebook.com/pabudusiudrugeliutvirtove/ 
If you love art and quotes: https://www.facebook.com/vilniusartparasites/ 

Šaltiniai: 

Source: Journal of Wound Care, July 2000, pages 319–324, The Chemistry and Manufacture of Cosmetics, Volume 3, Book 2, Allured Publishing Corporation, 2002, pages 833-839, Cutis, October 2008, pages 281-284, Dermatology Research and Practice, October 2010, Epublication.

Dermatologė Dr. Dray: https://www.youtube.com/watch?v=NXHA7_dBRJYir https://www.youtube.com/watch?v=B50A5hwdM1w .

Chemikė Lab Muffin Beauty Science: https://www.youtube.com/watch?v=yzM4pCKXZ5Y

Kosmetologė Cassandra Bankson: https://www.youtube.com/watch?v=W_HpqOzzpGg 

Paula’s Choice

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *