maskne, mask, acne, apsaugines kaukes, berimai, sudirgimai, veido odos, spuogai nuo kaukes
Procedūros ir patarimai,  Veido odos priežiūra

MASKNE (mask + acne): odos problemos (bėrimai, sudirgimai) nuo apsauginės veido kaukės (Ką naudoti?)

MASK + ACNE = MASKNE

Taip, maskne terminas visai naujas, bet labai aktualus šiam laikotarpiui.
Tai aknė ir kitos odos problemos atsiradusios dėl apsauginių kaukių nešiojimo.

Apsauginės veido kaukės

Tikrai nekalbėsiu apie tai, kad, jei beria, tai reikia kaukių atsisakyti. Mes privalome rūpintis ne tik savo, bet ir aplinkinių saugumu. Aš nesutinku su kai kuriais įstatymais, kurie pertekliniai arba stokoja logikos, kuriems nepritaria ir sveikatos srities specialistai, bet vis tik apsaginės kaukės turi būti kiekvieno kuprinėje ar rankinuke – ypač važiuojant viešuoju tranportu ar vaikštant parduotuvėje, važiuojant liftu tikrai turėtų būti dėvimos.

Daug nekalbėsiu ir apie tai, kiek jos apsaugo. Ne, tai nėra pilna apsauga ar garantija, kad niekaip nesusirgsit. Bet lokalizuoja lašelinį plitimą ir padeda neapkrėsti kitų ar bent sumažinti riziką. Vis tik esame sūkuryje globalios pandemijos, tad šis laikotarpis yra sudėtingas, keistas ir keliantis daug klausimų.

Kaip bebūtų, kaukės jau tapo mūsų kasdienybe. Bet jos sukelia ir nemažai bėdų. Ypač susijusių su oda. Tad apie jas ir pašnekėsiu su Jumis.

Odos bėdos nuo kaukių nešiojimo

Ne visiems tokios bėdos kils – tai labai individualu. Priklauso ir nuo odos tipo, atsparumo, o ir aplinkybių, kiek tenka su kauke išbūti. O ir tos bėdos skirtingos – vienam aknė, kitam odos raudonis ir jautrumas, kitam išsausėjimas ir šerpetojimas. Pakalbėsiu apie tas bėdas, kurios galbūt dažniausiai pasireiškia.

Riebiai odai

Į masknę labiausiai bus linkę tie, kurie turi besiriebaluojančią odą. Tokia oda linkusi kimštis ir nuolatinis apsauginės kaukės devėjimas neleidžia odai kvėpuoti, dar labiau ją riebina ir susidariusi kondensacija tikrai ne į naudą tokio tipo odai. O ir kaukė sugeria nemažai sebumo, tampa dar geresne terpe kauptis bakterijoms.

Kaip pasireiškia? Greičiausiai, kad bėrimais. Gali būti ir maži balti ar raudoni spuogeliai, gali ir giluminiai spuogai atsirasti, kurie bus skausmingi. Inkštirai ir odos sudirgimas irgi nebus svetimi.

Ką daryti?

 • Tinkama odos priežiūra. Na, kaip ir elementaru.Ryte ir vakare tinkamai prausti veido odą su prausikliu, užtikrinti, kad oda švari. Jei oda spuoguojasi, bet nėra sudirginta – tuomet reiktų naudoti aktyvius ingredientus, kaip kad salicilo rūgštį ar benzilo peroksidą, arbatmedį ir iš ryto, po kauke. Jei atrasite specialius spuogelių pleistriukus, kurie gerai laikysis ir galima juos ir po maskuokliu paslėpti ir šiaip nelabai matyti – tai po kauke tikrai galima juos naudoti.Jei su kauke reikia būti nuolat, tai tikrai labai geras variantas, kai atsiranda pavieniai pūlingi spuogai.Labai verta į savo rutiną įtraukti ir niacinamidą – vienas mėgstamiausių mano serumų Tai The Ordinary cinko ir niacinamido serumas, tik ne kiekvieno oda jį gerai toleruoja, bet riebiai odai išbandyti verta.Jei sudirginta ir jautri – tuomet tegu rutina būna kuo švelnesnė ir paprastesnė.Nenaudokite sunkių veido kremų, rinkitės bealiejinius ir lengvos konsistencijos veido drėkiklius, lengvą apsaugą nuo saulės. Visi aliejai ir drėkinantys serumai telieka vakarui. Dabar svarbiausia teptis kuo mažiau produktų, kurie gali kimšti poras, bet kremo neatsisakykite – jis padės apsaugoti odos natūralų barjerą, kuris neleidžia pažeisti odos.

 • Mažiau makiažo. Kai kuriems gal geriau būtų visai nesidažyti (bent jau veido odos), ypač jei dirbama tokioje sferoje, kur kaukę reikia devėti itin ilgai.Arba bent jau rinktis mažiau makiažo ir rinktis jį lengvesnį. Na, man be makiažo būtų sunku, bet galima naudoti itin lengvos konsistencijos makiažo pagrindą ar BB kremą, kuris turėtų dar ir priešuždegiminių savybių – būtų su raminančiais ekstraktais, arbatmedžiu. Geriau būtų matiškesnis, be aliejų.Aš visada fiksuoju makiažą sausa bespalve pudra. Galima rinktis su talku, galima su ryžių ar bambukų krakmolu. Dėvint kaukę, tai tampa itin svarbu – sulaiko sebumą ir sugeria drėgmę, prakaitą. Mažiau galimybių daugintis bakterijoms, o ir kosmetika neatsispaudžia taip lengvai ant vidinės kaukės pusės. Daug sveikatos specialistų naudoja talką šiai paskirčiai, kuris padeda ir nuo iššutimų.

 

 • Reguliariai keisti kaukes. Nenaudoti vienkartinių kaukių pakartotinai. Dažnai su ta pačia kauke pravaikštom ne vieną dieną, bet taip būti neturėtų.Aš pati tą bėdą pastebiu, nes man nereikia jos naudoti nuolat – užsidedu, lipdama į troleibusą, išlipus nusiimu. Darbe kabinete galiu būti be jos, bet susirinkimų ir posėdžių metu mums reikia būti su kauke. Eidama į parduituvę – vėl užsidedu. Ir visi (na, išskyrus posėdžius) yra trumpam, tad kas kartą naujos kaukės nenaudoju. Nes tai būtų labai taršu (ir brangu). Tad vis sukišu į kišenę. Ir tikrai nėra gerai – gal nuo virusų apsisaugom, bet bakterijų gaunam dar daugiau. Tai bent kas dieną reiktų vis tik būtinai keisti. Aš ir grįžtu su atsispaudusia pudra ir lūpų dažais ant kaukės – iškart reikia tokią mesti lauk.

 • Naudojant daugkartinę kaukę – rinktis grynos medvilnės. Jei pasirenkame naudoti daugkartinę apsauginę kaukę, tuomet reikia atkreipti dėmesį į tai, iš ko ji pagaminta. Geriausia rinktis medvilnine, kuri leis odai kvėpuoti ir vengti sintetikos. Taip pat – dažnai skalbti. Arba skalbimo mašinoje, arba kas vakarą su muilu. Jos irgi sugeria riebalo, prakaito – labai svarbu nuolat skalbti. Jei oda jautri, alergiška – skalbti su švelniais, bekvapiais produktais.

 

 • Iškart grįžus namo – nelaukti miego laiko ir nusiprausti veidą. Kaip ir po sportinės treniruotės. Nusivalyti makiažą, nuprausti veidą su prausikliu ir naudoti aktyvius komponentus.

Sausai odai

Tai gali būti veikiau veido raudonis, pašutimas ar sujautrėjimas, atsiradęs nuo kaukės nešiojimo. Tikrai tiek pat svarbus išlieka kaukių reguliaraus keitimo faktorius bei jų dažno skalbimas (jei daugiakartinės), o ir lengvesnės tekstūros priemonės visada labiau tiks dienai. Kaip ir odos tinkamas valymas – tik jis gali šiek tiek varijuoti, priklausomai ir nuo odos tipo, ir atsiradusių bėdų.

 • Jei atsiranda sudirgimas – turėtų būti naudojamos kuo švelnesnės priemonės, kaip tik atsargiau elgtis su aktyviais ingredientais, stengtis atstatyti apsauginį odos sluoksnį. Ieškoti kremų su keramidais, alantoinu, pantenoliu, bisabolu.

 • Jei oda sausa ir net pleiskanoja – reikia švelnios rutinos ir klampaus okliuzyvo ant viršaus – plėvelę sudarančio kremo ar net vazelino. Dermatologai vazeliną įvardija kaip pačią saugiausią ir efektyviausią priemonę tokioje situacijoje. Švelniai nuprauskite odą, galite naudoti raminantį, bekvapį serumą su alaviju ar hialuronu, o tuomet ant viršaus tepti kremą ir galbūt vazeliną.

 • Iššutimams padės taip pat regeneruojančios, stipriai drėkinančios priemonės. Galite rinktis ir tas, kurios skirtos kūdikiams – tikrai tiks ir suaugusiems. Jei atsiranda bėrimai, žaizdelės, naudokite antibakterinių priemonių, kaip kad arbatmedį, cinką. Jei veikiau grynai iššutimas, tai tiks raminančios priemonės, atstatančios odos apsauginį barjerą.
 • Venkite parfumų, potencialių dirgiklių, rinkitės itin švelnią kosmetiką, nes po kauke oda daug labiau pažeidžiama ir gali sudirgti, o ir greičiau pasisėja bėrimai.


Iš tiesų, vieno universalaus kelio ar recepto nėra, nes nuo kaukių atsirandančios odos bėdos gali būti įvairios. Tad reiktų stebėti savo odą ir kelti tokius klausimus: 

 1. Koks mano odos tipas? Ar oda dabar labiau sausėja ar labiau riebaluojasi?
 2. Ar mane beria, o gal plinta uždari komedonai, ikštirai? O gal  tai ne spuogai, o odos alerginė reakcija, iššutimas ar padidėjęs odos jautrumas?
 3. Ar oda sujautėjo? Gal agresyviau reaguoja į naudojamas priemones, kurios seniau nekeldavo dirginimo?
 4. Norisi kovoti su bėrimais ar veikiau raminti odą?
 5. Kaip dažnai ar keičiu ar skalbiu apsauginę veido kaukę?
 6. Iš ko pagaminta kaukė, kurią naudoju? Kur ją laikau, kol nenešioju? Su kuo ją skalbiu?

Tikiu, kad atsakymai padės geriau suprasti, kas vyksta, į ką iš tiesų reaguoja oda. O tuomet ir galima bus nuspręsti, ar reikia didinti pajėgas, kovojant su problemine oda ir spuogeliais, ar reikia raminti, mažinti jautrumą ir atstatyti pažeistą barjerą.


@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: hhttps://www.facebook.com/kelionduone/

Kūryba: https://www.facebook.com/pabudusiudrugeliutvirtove/ 
If you love art and quotes: https://www.facebook.com/vilniusartparasites/ 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *