filmai,  Serialai/Filmai/Knygos/Etc

5 šio dešimtmečio filmai apie rasizmą, kuriuos privalu pamatyti

1968 m. balandžio 4 d. buvo nužudytas  Martinas Liutheris Kingas.
Amerikiečių dvasininkas, įžymus afroamerikiečių pilietinių teisių judėjimo lyderis ir aktyvistas.
Jauniausias Nobelio taikos premijos laureatas, iš tikrųjų pakeitęs istoriją ir iškovojęs daug daugiau laisvės visiems amerikos juodaodžiams.  Jo kalba “Aš turiu svajonę” laikoma viena geriausių visos JAV istorijos oratorystės pavyzdžių.

Kviečiu daugiau pasiskaityti čia: http://8diena.lt/2019/04/04/martinas-liuther…kurybiska-mazuma/

Bet minint tokią sukaktį, norėjau su savo tinklaraščio skaitytojais pasidalinti kino juostų rekomendacijomis, kurios puikiai nušviečia rasizmo problematiką ir priverčia susimąstyti. Atrodo, kad tai kažkas labai tolimo, bet tai nėra tiesa. Mes užsidarę savam burbule nematome to, su kuo susiduria kitų rasių atstovai. Ir nesame tolerantiški kitoniškumui. Esu įsitikinusi, kad tai būtina keisti.

Todėl atleiskite, kad kartais noriu pasidalinti ne tik kosmetikos priemonių apžvalgomis, bet panagrinėti ir kiek kitokias temas.
Tad šiandien padariau sąrašiuką keleto filmų apie rasizmą, kuriuos rekomenduoju pasižiūrėti. Ne tik dėl svarbios nagrinėjamos temos, bet ir todėl, kad tai išties geri filmai.

1. The Help / Tarnaitė (2011)

Filmas pastatytas pagal m Kathryn Stockett novelę tuo pačiu pavadinimu, parašytą  2009m.
Režisierius – Tate Taylor.

Veiksmas vyksta JAV pietuose, Misisipėje 1963 metais. Juodaodės tarnaitės ir baltaodės namų šeimininkės, manančios, kad yra labai geros, religingos ir supratingos moterys, kurios pasyviai engia savo prastesnės klasės tarnaites. Mes galbūt dažnai rasizmą įsivaizduojame kaip fizinį ar bent tiesioginį smurtą, užgauliojimus. Bet didelė dalis rasistų – mano, kad jie labai tolerantiški ir priimantys ir patys nesuvokia savo ydingo mąstymo.

Istorija eilinė, bet labai tikroviška. Filmas ir drama, parodanti su kuo teko susidurti kitos rasės atstovėms, kurioms neleidžiama net naudotis vienu tualetu nei baltaodžiams, bet filme daug komedinių elementų ir jis jokiu būdu nėra nuobodus ar slogus.
Puikus miksas holivudo ir nučiustyto paprastumo, sumaišyto su tikrai geru siužetu ir kokybe.
Trailer’is: youtube

Beje, čia pamatysite ir ne vieną jau matytą veidą. Vaidyba nepriekaištinga. Pagrindinį vaidmenį – baltaodės merginos, kuriai visai nepriimtini kitų damučių pasisakymai ir gyvensena ir ji stengiasi savo rašinių ir socialinės veiklos dėka keisti situaciją – atlieka Emma Stone.

Kitos aktorės (ir aktoriai)  irgi puikios ir puikūs – Jessica Chastain, Viola Davis, Bryce Dallas Howard, Allison Janney, Octavia Spencer.

Šio filmo biudžetas buvo $25 millijonai, o jis uždirbo dešimt kartų daugiau  – $216.6 millijonus. Ir ne veltui.

2. Green Book / Žalioji knyga(2018)

Ką tik oskarą už geriausią kino juostą  laimėjęs filmas, kuris man pasirodė šiek tiek panašus į “The help” dėl keletos priežaščių.
Jame irgi vaizduojamas paslėptas rasizmas, kur žmonės mano, kad taip tiesiog kultūriškai priimta ir jie nedaro nieko blogo.
Juodaodis pianistas, kurio visi ateina pasiklausyti ir visi ploja jo talentui ir nuostabiems gebėjimais. Visi turtingi ponai jaučiasi tokie priimantys, inteligentiški.

Trailer’is: youtube

Bet garsiam ir turtingam muzikantui neleidžiama naudotis baltaodžių tualetu ar valgyti restorane kartu su tais ponais, kurie ką tik jam negailėjo aplodismentų. Nes tokios taisyklės. O “žalioji knyga” – tai sąrašas viešbučių, kur juodos odos asmenys gali JAV apsistoti. Nes antrarūšiams yra skirtos atskiros vietos. O intelektualas juodaodis nepritampa niekur – jo nepriima nei jo bendruomenė, nei baltieji.

Jis pasisamdo vairuotoju italą, kuris irgi nusiteikęs paslapčia rasistiškai, bet jie susidraugauja ir jis pamato, kiek daug pasaulyje yra neteisybės. Skaičiau daug juodaodžių neigiamų komentarų, kad tai filmas sukurtas baltųjų ir skirtas baltiesiems, kuriame rasistiškas italas parodomas ant pjedestalo vien todėl, kad apgina savo viršininką, tapusį draugu.

Tiesa, kad tai filmas labiau baltiesiems. Jis užgauna tokias jautrias vietas baltiesiems, kurie ne iki galo suvokia rasizmo ar mano esantys tolerantiški, bet elgiasi visai kitaip, tik to nesupranta. Tai parodo ir tai, kad kai “juodaodis” nėra tik abstrakcija, o realus žmogus sėdintis šalia tavęs – negali nepriimti jo kaip žmogaus. Tu pažįsti ir pamatai, koks neteisus buvai. Gal tai labai banalus ir trumpas mano pasvarstymas, bet tai tikrai išskirtinis filmas, palikęs man labai gilų ir teigiamą įspūdį.

Filmo biudretas – $23 millijonai, o jau uždirbta $110.2 milijonų.
Režisierius: Peter Farrelly
Aktoriai: Viggo Mortensen, Mahershala Ali, Linda Cardellini.
Pagal tikrą istoriją.

3. BlacKkKlansman / Juodaodis is Kukluksklano(2018)

Apie policininką juodaodį, įsifiltravusį į kukluksklano bendruomenę, skleidžiančią neapykantą ypač juodaodžiams  ir kitoms mažumoms. Baltieji suprematistai, radikalieji neonaciai – štai su kuo turi reikalą nuovada.

Veiksmas vyksta ankstyvais 1970-aisiais. Kolorado valstijoje pasamdomas pirmasis juodaodis pareigūnas.
Beje, juodaodis policinkas savo mieste toks yra vienintelis ir irgi yra engiamas ir tarsi atsidūręs ten per klaidą.
Juodaodžiai nepriima jo, nes jis policinkas, o tokiais jie nepasitiki, nes teisingumo nesulaukia.
Bet ir retas baltaodis spaudžia ranką ir laiko sau lygiu.

Bet šis pareigūnas – sumanus. Jis telefonu apsimeta neo-naciu ir pareiškia, kad nori įstoti į kukluksklano bendriją. Juo patiki, bet tikrame gyvenime juo apsimeta baltasis draugas, nes kitaip juk bendrija nepatikėtų. Tad istorija klostosi labai įdomiai ir kol juodaodis policininkas kvailina juos per telefoną, o jo draugas apsimeta juo susitikus – jie bando sunaikinti tą organizaciją ir ieško visų reikiamų tam įkalčių.

Iį tiesų, tai toli gražu ne vienintelė siužetinė filmo linija.
Svarbūs ir juodaodžių protestai ir slapti požeminiai susibūrimai, ir policijos nuovados pareigūnų elgesys ir bendravimas tarpusavyje, o ir pačios kukluksklano bendruomenės branduolys ir jų idėjos ir absurdiškumas. Kai vertinama net ne pagal elgesį, išvaizdą ar vertybes, bet pagal kraują. Ar kartais tas “baltasis draugas” nėra koks žydas? Nes galima su juo bendrauti tik tokiu atveju, jei jis toks nėra.

Tai filmas, paremtas tikrais įvykiais, režisuotas juodaodžių grupės.
Nominuotas septyniems oskarams.
Režisierius: Spike Lee
Aktoriai: Alec Baldwin, John David Washington, Isiah Whitlock Jr., Robert John Burke, Brian Tarantina, Arthur J. Nascarella, Ken Garito, Frederick Weller

Žanras –  veikiau komedija. Bet tikrai ne lėkšta ir kvaila, bet tokia, kurią verta pasižiūrėti.
Trailer’is: youtube

4. Get Out / Pradink(2017)

Šis filmas mane absoliučiai sužavėjo. Nenuspėjamas, įdomus, suktas ir psichologiškai paveikus. Puiki vaidyba, nenuspėjamas siužetas ir psichologinė įtampa. Trailer’is: youtube

Tai amerikiečių filmas, priskiriamas siaubo filmams, bet tai nėra įprastinis siaubekas, bet veikiau psichologinis trileris.  Tai juodaodžio režisieriaus Jordan Peele labai vykęs debiutas su Universal Pictures.

Juodaodis vaikinas vyksta susipažinti ir praleisti savaitgalio su savo baltosios merginos tėvais.

Jo biudžetas buvo vos $4.5 mil. , o uždirbo net $255 milijonus. Šis kūrinys patenka į dešimtuką daugiausiai uždirbusių/atsipirkusių sukurtų filmų 2017 metais. Beje, pateko į geriausių metų filmų dešimtuką. Laimėjo apdovanojimą  už geriausią siužetą, buvo nominuotas ir auksiniuose gaubliuose bei britų filmų apdovanojimuose… tikrai daug šlovės sulaukęs filmas, tad tikrai verta jį pamatyti patiems.

Kritikai labai palankiai įvertino šį filmą – man norisi kuo mažiau išduoti siužeto, nes tikrai viskas stebina, bet graži baltaodžių šeima pasirodo esanti ne tokia svietinga ir graži, kokia gali pasirodyti iš pradžių.

Aktoriai: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones, Stephen Root, Catherine Keener.

Dabar laukiu nesulaukiu, kada pavyks pasižiūrėti nauja šių kūrėjų darbą – tikrai šiurpiai atrodantį siaubo trilerį – Us / Mes ( https://www.youtube.com/watch?v=hNCmb-4oXJA) Jis pasirodė kinuose tik 2019m. Kovo gale.

5. I am not your negro / Aš nesu tavo negras (2016)

Tai dokumentinė juosta, kurią galima buvo pamatyti 2017 metais nepatogaus kino festivalyje ir Lietuvoje.
Dokumentinė juosta – jau visai kitas žanras ir kitoks įpareigojimas žiūrovui. Tikiu, kad tikrai verta kiekvienam pasižiūrėti.
Trailer’is: youtube
James Baldwin pasakoja istorija apie modernią Ameriką ir rasizmą, pagal savo nepabaigtą novelę “Remember this house”.
Matysite vaizdus iš tikros istorijos – regėsite tokias asmenybes kaip Samuel L. Jackson, James Baldwin, Martin Luther King, Malcolm X. Naratoriaus balsas – Samuel L. Jackson.
Vardan apsišvietimo ir žinojimo, kas vyko ir vyksta. Su kuo susiduria juodaodžiai žmonės, kaip pasireiškia rasizmas ir kokios jo priežastys. Galima pasižiūrėti “Netflix” tinkle.

 

Visos šios kino juostos  – visai nesenos, ar bent praėjusio 10-mečio. Puikių filmų apie rasizmą buvo ir daug seniau, o ir dabar jų vis atsiranda. Ir puiku, kad apie tai kalbame vis daugiau. O mano pateikti pavyzdžiai – filmų, kuriuos pati neseniai (bent sąlyginai) žiūrėjau ir man jie tikrai patiko. Sąrašą galima pildyti ir pildyti, bet tai – pradžia.

Ar matėt šiuos filmus? Gal kažką pasiūlytumėte man? Lauksiu Jūsų įžvalgų, mielieji.
Neapleiskite kino – jis labai vertas dėmesio. O socialinės problemos yra neišsemiama ir be galo svarbi tema, tad neapleiskime ir jos. Linkėjimai.

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *