serialai,  Serialai/Filmai/Knygos/Etc

5 serialai, kuriuos verta pamatyti!

Jau senokai rašiau apie serialus, o per tą laiką jų pažiūrėjau visą krūvą. Negalėčiau (na gerai – tikrai labai nenorėčiau) gyventi be serialų. Duokit man dešimt sezonų ir aš juos suvalgysiu taip pasiskanaudama, kad prašysiu dar ir dar. Ne visi serialai geri, o jų tiek daug. Užtat dauguma atsisėdę prie kompiuterio naršo, niekaip nenuspręsdami, ką čia pažiūrėjus geresnio. Tad, galbūt padėsiu. Esu visiška serialų fanatikė, tad bent retkarčiais apie tai neparašyti būtų tiesiog kvaila. Geriausiai jaučiuosi besidalindama.

Esu trumpai aprašiusi ir rekomendavusi serialų ČIA ir ČIA , o dabar papasakosiu apie dar penketą tokių, kurie paliko pakankamai gilų įspūdį, jog norėtųsi apie juos kalbėti ir pasakoti, o ir tikrai rekomenduoju. Jie labai skirtingi, tad tikiu, jog kiekvienas iš šito sąrašo pasiims idėjų, ką žiūrėti toliau.

1. Nepakartojama ponia Meisel

Originalo kalba –the marvelous mrs Maisel .
Žanras – komedijinis, drama.
Jau yra sukurti du sezonai ir laukiam trečiojo.
Pirma serija pasirodė 2017 m.
Pagrindinė aktorė: Rachel Brosnahan.
Už vaidmenį šiame seriale galo Emmy statulėlę
Kanalas: Amazon Prime
Šalis: JAV/USA

Trailer’is: VA

Žiūrėjau per filmai in, kur galėsite žiūrėti anglų kalba su lietuviškais titrais: 1as ir 2as sezonai.

Tai 1960-ieji JAV, pasiturinčių žydų šeima ir duktė, kuri ne tik žavi ir ekscentriška, bet ir tikras tobulos moters etalonas. Kai vyras ją palieka, pasaulis sugriūna. Juk moteris visada kalta, jei vyras išeina, ar ne? Taip mano visi. Bet ponia Meisel turi svajonę – tapti stand up komike. Seniau ji tik žiūrėdavo, kaip jos vyras po darbo biure bandydavo pasakoti anegdotus prišnerštame bare, bet ji suprato, kad ji pati gali daug geriau. Ir tikrai, patikėkit, gali. 

Tai labai smagus serialas, kuriame netrūksta šmaikščių situacijų, šaržo. O tuo pačiu labai taikliai ir ryškiai atvaizduotas laikotarpis, kuriame socialinės taisyklės buvo kiek kitokios nei dabar. Puikiai parodytas moters vaidmuo ir tai, kodėl feminizmas, kaip kova už lygiateisiškumą, yra labai reikalingas. Bet tikrai ne tik tai.

Nors kartais pagrindinė herojė erzindavo ir jaučiau jai ne tik palankumą ir teigiamus jausmus, šis serialas man labai patiko. Kitoniškas, įdomus, labai stilingas ir estetiškas, nėra banalus ar lėkštas.

Seriale daug linijų – santuoka, santykiai su tėvais, skirtingų socialinių sluoksnių dialogai, žydų papročiai ir jų bendruomenė JAV, bandymas suderinti karjeros ir šeimos židinio kurenimo, moters vietos visuomenėje ir požiūrio į jį, įvaizdžio kūrimo ir komiko duonos… tikrai labai daugialypis serialas, kurio naujojo sezono nekantriai laukiu.

Seriale serijų nėra labai daug, bet jos valandos trukmės ir per vieną seriją tikrai daug įvyksta ir niekas netempia gumos. Žiūrėdamos su mama tikrai mėgavomės. O ir stilius, muzika – labai gražu. Bet man labai patiko tai, kad demonstruojami veikiau stereotipai ir jų ydos, o ne banaliai atvaizduojamos visuomenės normos be socialinės kritikos.

Patiks: tiks ir tiems, kurie nori kažko paprasto ir nesunkaus, bet patiks ir tiems, kurie nori kažko kokybiško, ne banalaus ir suteikiančio vietos pamąstymams. Mėgstantiems humorą, estetiką ir minėtą laikmetį. Norintiems paprasto ir įdomaus serialo ramiems vakarams, kuris turėtų gerą siužetą bei vaidybą ir būtų kokybiškas.

Nepatiks: tiems, kurie mano, kad visi serialai apie santykius ar minėtas temas yra bobiški ir neverti dėmesio. Taip pat tiems, kurie neapkenčia humoro, kuris kiek subtilesnis ir nesusijęs vien tik su antru galu. Kam patinka tik šaudo-gaudo serialai ir filmai.

IMDB vertinimas : 8.7 (44,909 balsai).
Aš vertinčiau labai panašiai ir apvalinčiau serialo naudai.

2. Suknisto pasaulio pabaiga

Originalo kalba: The End of the F***ing World
Žanras: Juodojo humoro komedija, Komedija-Drama
Kanalas: Netflix
Pirma serija pasirodė 2017 m
Pagrindiniai aktoriai: Jessica Barden, Alex Lawther
Šalis: UK
IMDB : 
8,1/10 (vertino  94 440). Aš vertinčiau 9/10.
(bus antras sezonas, bet dar nepasirodė)

Trailer’is: https://www.youtube.com/watch?v=aV-y3bvYFYA

A weird, upsetting, amazing, original show

Šį serialą, kurio (bent kolkas) tėra vienas sezonas, pasižiūrėjau seniau, bet nusprendžiau, kad labai verta jį prisminti ir parekomenduoti. Tai vos 8 trumpos (pusvalandinės) serijos, o norisi dešimt kartų daugiau ir beprotiškai liūdėjau, kai baigėsi. Labai įtraukia. Ir įspūdį ilgam palieka.

James 17 metų ir jis įsitikinęs, jog yra psichopatas. Jam nebepakanka kankinti paukštukų ar katinų ir būti atsiskyrėliu. Jis nori suplanuoti tikrą žmogžudytę, o tam labai tinka kita ambicinga raudonplaukė bendraamžė Alyssa. Ji savo emocinius skaudulius panaudoja taip, jog paverčia juos valdingu ir sunkiai pakenčiamu charakteriu bei manipuliacijomis, o jis sumano, jog reikės šią įkyrią merginą nužudyti. Ji įtikina jį, jog jiems reikia leistis į kelionę ieškoti jo tikrojo tėvo ir…jie į ją leidžiasi.

Siužetas skamba banalokai ir pagal jį gali būti pastatytas visai kitoks serialas. Bet šis tikrai ypatingas. Iš šiurpus, ir komiškas. Juokiausi, bet ir verkiau jį žiūrėdama. Fantastiška estetika ir garso takelis. Psichologiniai portretai ir visiškai juodas humoras. Tartum iškrypęs, psichopatiškas ir sunkiai suprantamas, bet visiškas nuostabus ir fantastiškai keistas serialas. Man jis tikrai labai patiko.

Patiks: jei prijauti keistuoliams ir viskam, kas netelpa į normalumo ribas. Jei nebijai psichikos sutrikimų, kraujo, smurto ir juodo humoro. Taip pat, jei mėgsti indie muziką ir pastebi detales. Jei patinka psichologiniai serialai – būtinai pažiūrėk, o ir laiko užtruksi kaip žiūrėdamas vieną ilgesnį filmą. Tikrai ne vien merginoms.

Nepatiks: jei nepatinka juodas (ir britiškas) humoras, naudojami keiksmažodžiai;  nesi linkęs į psichologinius portretus ir mėgsti lengvai suprantamą šabloninį siužetą. Klausai tikrai ne indie rock’o, nevengi holivudo, o nekomencinių filmų neištempi net iki pusės. Nepatiks, jei tikiesi liežuvautojos stiliaus serialo ir gąsdins kraujas, psichodelika ir draminiai elementai, paliečiantys jautrias sielos stygas. O ir, jei jau bloga nuo paauglių santykių ir jų maištavimo prieš pasaulį.

3. Černobylis

Originalo kalba: Chernobyl
Šalis: UK (didelė dalis filmuota Lietuvoje)
Žanras: Katastrofos, dramos, istorinės biografijos.
Kanalas:HBO
Aktoriai:Jessie Buckley, Jared Harris, Stellan Skarsgrd, Adam Nagaitis, Emily Watson, Paul Ritter, Robert Emms, Sam Troughton, Karl Davies, Michael Socha

IMDB: 9.6 (280,782 balsai)
Aš rašau visiškai apvalų dešimtuką.

Trailer’is: https://www.youtube.com/watch?v=s9APLXM9Ei8

1986 m., balandžio 26 d. Černobylio atominė elektrinė, esanti Sovietų sąjungoje, Ukrainoje, patyrė didžiulį sprogimą, dėl kurio į aplinką pasklido radioaktyviosios medžiagos, kurios siekė Baltarusiją, Rusiją ir Ukrainą, taip pat Skandinavijos ir Vakarų Europos šalis. „Černobylis“ vaizduoja 1986 m. įvykį, kuris yra laikomas viena iš blogiausių žmogaus sukeltų katastrofų žmonijos istorijoje ir auką, padarytą siekiant išgelbėti Europą nuo neįsivaizduojamos nelaimės.

Šis serialas – tai praktiškai dokumentinis liudijimas, paremtas tikrais įvykiais, apie sprogimą Černobylio atominėje elektrinėje, Ukrainoje. Vos penkios valandinės serijos, bet parodo viską, ką būtina pamatyti. Šitas serialas turėtų atsidurti kiekvieno akiratyje be išimties. Ne tik genialiai pastatytas, bet ir iškeliantis labai svarbius istorijos puslapius, kurie kai kam jau pasimiršo. Apie  SSRS santvarką ir komunizmo grožį. Apie tai, kad valstybės įvaizdis daug svarbiau nei žmonių gyvybės. Kad, jei ne keletas drąsiu ir savo gyvenimą paaukojusių žmonių, Europa būtų dabar tiesiog negyvenama.

Viskas parodyta labai tiksliai ir atitinka žiaurią tikrovę. Man labai patiko tai, kad seriale atvaizduojamos visos linijos – ir laikmečio bei santvarkos, politikos ir valdžios. Taip pat žmonių asmeninės dramos ir jų sugriauti likimai. Darbininkų ir paprastų žmonių realybė, į kurią jie buvo panardinti tikrai ne savo noru. Labai sudėtingi sprendimai – tiek politikoje, tiek socialinėje sferoje. Buvo išaiškinta, kas ir kodėl nutiko, bet tuo pačiu parodytos visos tragedijos pusės.

Žiūrėjau “Černobylį” du kartus. Pastatymas nuostabus, siužetas ir vaidyba be priekaištų. Kiek daug žmonių iš JAV ir tolimesnių kraštų nežinojo apie Sovietų Sąjungos baisumus ir kažkokį sprogimą. Ir kiek jų dabar domisi, skaito ir veržiasi į ekskursijas (buvo pateikta statistika apie paieškos sistemas ir etc.). Didžioji Motina – Rusija – supyko ir teigia, kad tai jos šmeižimas. O, kas pasaulis pamatytų daugiau tiesos apie Imperijos Rytuose siaubą. Dabar rusai planuoja statyti savo versiją atskleidžiantį serialą apie tai, kad dėl sprogimo kaltas agentas iš Vakarų. Juokinga? Graudu? Bet puikiai iliustruoja tai, kas rodoma apie Rusijos rėžimą pačiame seriale.

Be to, beveik visas serialas filmuotas Lietuvoje. Didelė dalis – Vilniaus Fabijoniškėse, į kurias dabar visi taip nori važiuoti ir žiūrėti. Tai serialas, kuris savo populiarumu pralenkė GOT (Game of Thrones), o kiek daug sužinojo apie Lietuvą ir bendrą mūsų istoriją! Man atrodo, kad tokie serialai yra visiška dovana.

Patiks: visiems, kuriems įdomu, kas palyginus neseniai įvyko tame Černobylyje. Kas nėra abejingas žmonių dramoms ir gyvenimo siaubui, kas turi empatijos ir jautrumo. Kam įdomi to laiko politika, moksliniai paaiškinimai, SSRS veikimas ir tiesiog žmonių, kurie tai patyrė, likimai. Aš parodžiau seneliams ir jie ašarojo, prisimindami siaubą ir tai, kad kai tai vyko, jie ravėjo daržuose ir turėjo eiti į darbo dienos mitingus – kol ore sklaidėsi nuodai, niekas nesakė, kad tai pavojinga. Tokie serialai prakalbina kartas, kurios dar gali labai daug papasakoti. Ir tuo domėtis tiesiog būtina.

Nepatiks: tiems, kurie iš tikro mano, kad prie ruso buvo geriau ir tiki, jog Sovietų Sąjunga buvo teisingesnė ar drįsta ją lyginti su ES. Jei atrodo, kad dėl visko kaltas butaforinis saugumo agentas iš JAV. Taip pat nepatiks, jei mėgstate tik lengvus ir gerai nuteikiančius serialus – šis palieka labai daug srutų ant paširdžių. Jei bijote kraujo, žiaurumo ir tikro siaubo, kuris nėra iššokantys vaiduokliai, bet griaunami žmonių gyvenimai ir atiminėjamos gyvybės – žiūrėti bus nelengva. Nežiūrėkite beruošiant vakarienę. Šitam serialui reikės viso Jūsų dėmesio. Jei tai labai jautrios temos – žiūrėti nebus malonu. Jums spręsti, ar verta.

4. Slaptoji valdžia

Originalo kalba: Deep State
Režisierius: Simon Maxwell, Matthew Parkhill
Aktoriai: Joe Dempsie, Karima McAdams, Anastasia Griffith
Žanras: Drama, Trileris, Veiksmo. 
Kanalas: FOX
JAV, pasirodė 2018
Kalbu apie pirmą sezoną – antras ką tik  sukurtas, bet dar kaupiuosi žiūrėjimui.
Pirmame sezone – 8-ios 45min serijos. 

Trailer’is: https://www.youtube.com/watch?v=khsxCn-H8IQ
https://www.youtube.com/watch?v=GXPxGIouPU0

Buvęs britų šnipas šantažuojamas ir sugrąžinamas į labai nešvarius reikalus su Arabų valstybėmis. Slaptos organizacijos, kur atrodo, kad žinai, už ką kovoji ir ką saugai, bet paaiškėja, kad iš tikro galbūt žudei nekaltus žmones ir tai interesų ir galios kovos, kur tesi marionetė. Serialas man pasirodė neblogas ir susižiūrėjo labai gerai, užkabino. Pakankamai daug veiksmo, intrigos, gera vaidyba.

Pakankamai daug šokinėjimo tarp valstybių ir kalbų. Dalis veiksmo vykste Teherane, dalis Prancūzijoje, dalis Londone, o dar ir JAV… tarsi labai paprastas, bet subtilus ir kitoks nei dauguma šaudo-gaudo (o gal tiesiog tokio tipo gerų nesu daug mačiusi).
Nors mačiau, kad šis serialas susilaukė daug kritikos – dėl siužeto kai kurių vingių ir gana vienpusiško Arabų valstybių konflikto ir skirtumų tarp Irano bei Afganistano. Geopolitinės situacijos iškraipymas nėra švelni klaida. Nežinant subtilybių ir nesigilinant – viskas atrodo gerai. Bet visiškai tikiu, kad prie ko prikibti čia tikrai yra.

Radau itin daug kritiškų apžvalgų ir nemažai liaupsių. Galite pasiskaityti Rotten Tomatoes .Bet nereikia tikėtis dar vieno filmo apie šnipus – man jis buvo įdomus labiau stebint etines dilemas ir žmonių skirtingas reakcijas, jų tarpusavio santykius. Man ir žiūrėjusiems kartu  serialas patiko – tiek žinių. Ir žiūrėsim antrąjį sezoną neabejotinai.

Gal aš dar nesu persisotinus tokio tipo serialų – apie nematomą valdžią, galios troškimą ir slaptas organizacijas. Esu jų mačiusi, bet tai toli gražu nėra tie serialai, kuriuos žiūriu dažniausiai. Tad man patiko. O ir stilistika daug labiau primena nekomercinį kiną, o ne holivudą.

IMDB vertinimas : 7/10 (3 549). Aš vertinčiau 8/10. 

Patiks: jei dar nematėt šimto panašių serialų tokia tematika, jei jums įdomūs žmonių santykiai, o ne tik kovų scenos. Jei mėgstat veiksmą, trilerius ir nevengiat pasukti galvą, bent kiek domitės tarptautiniais santykiais ir geopolitine situacija (ar bent, jei tai įdomu). Patiks, jei ieškot kompromiso, besirinkdami, ką žiūrėti su antrąja puse (kuriai galbūt  nepatinka “moteriški” serialai) ar norit kažko naujo.

Nepatiks: jei tokio serialų matėte labai daug ir tikitės kažko labai išskirtinio ir netikėto. Jei labiau mėgstate greitus ir veikiau holivudinius filmus, nei lėtesnius ir labiau psichologizuotus. Jei esate geopolitinės situacijos pasaulyje ekspertas ir šiaušiasi plaukai ant kūno, matant gana stereotipiškas ir ne iki galo apgalvotas nacijų, valstybių santykius ir sukurtas banalias situacijas, kai vieni yra blogiukai, o kiti herojai.

5. Dideli maži melai
(Dar verčia kaip: Nekaltas Melas)

Originalus pavadinimas: Big little lies
Pasirodė 2017 metais.
Čia vaidina labai daug garsių aktorių, tokių kaip: Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Shailene Woodley
Kanalas: HBO
Žanras: Drama, psichologiniai, kriminalai.

Dabar pasirodė antrasis sezonas. Kolkas dar laukiu, kol bus visas ir pilnas, kad galėčiau vienu ypu pasižiūrėti. Tad kalbėsiu tik apie pirmąjį. Vos septynios valandinės serijos. Kaip norėjosi daugiau…

Netampysiu gumos – šis serialas fantastiškas. Tikrai patenka į mano geriausių iš matytų sąrašą. Ne tik puiki vaidyba ir serialo pastatymas, bet siužetas paliečia iki pat širdies gelmių.

Tematika gali nuskambėti banaliai – tai istorija apie pasiturinčias prestižinės mokyklos pradinukų motinas, kurios visos už spindinčių šypsenų ir tobulų gyvenimų slepia labai skaudžias problemas ir sunkumus, kurių tokioje bendruomenėje parodyti šiukštu negalima.

Seriale nagrinėjama daug linijų vienu metu – mane labiausiai palietė smurto šeimoje istorija, kuri parodo visai kitokį vyro prieš moterį smurtavimą nei mes esame įpratę matyti. Tokį, kuris tarsi susilieja su aistra ir sunku pamatyti, kur prasideda ir baigiasi toji plona riba. Ir kaip smurtaujantys vyrai gali būti puikūs, kol nesupyksta. Ir kaip galima jų geisti ir juos mylėti, tikint, kad Jis verta tų užpudruotų mėlynių ar vos neprarastos gyvybės. Neišdavinėsiu, kas ir kaip – seriale daug intrigų ir žiūrėti labai įdomu. Tai ne tik santykių aiškinimasis, bet ir tam tikras detektyvas ir viskas susidėlioja į vietas tik paskutinioje serijoje.

Laukiu nesulaukiu, kada galėsiu įnikti į antrąjį sezoną. Tikrai rekomenduoju pasižiūrėti kiekvienai ir kiekvienam – serialas visai nebanalus ir nelėkštas. Man jis sukėlė tiek daug jausmų ir apmąstymų – tokios emocijos visada reiškia, kad tikslas pasiektas ir aš kūrėjų žinutė gavau ir ją įdėmiai perskaičiau.

Patiks: jei patinka minėtos aktorės, mėgstate dramas ir psichologinius trilerius, jums įdomūs tarpusavio santykiai ir socialinė problematika. Jei nebijote smurto šeimoje, seksualinės prievartos ir kitų sudėtingų temų. Patiks, jei nenusibosta lėtesni filmai, reikalaujantys pastebėti detales ir žiūrėti įdėmiai. Jautrius ir empatiškus asmenis palies tikrai stipriai.

Nepatiks: Jei nemėgstate santykių aiškinimosi, dramų ir socialinės problematikos temų. Jei norite greičiau, aiškiau ir skaniau.
Taip pat nebus lengva žiūrėti, jei esate patyrę (ar aplinkiniai patyrė) kokio nors pobūdžio smurtą, buvo išnaudojami, tvirkinami ir tos temos yra per sunkios emociškai. Taip pat seriale nemažai erotikos – jei atviros sekso scenos gąsdina, taip pat gali trikdyti.

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

FB: https://www.facebook.com/kelionduone/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *