Pamokos,  Veido odos priežiūra

Tiesa apie mineralinį aliejų kosmetikoje (laužom mitus)

Tokius įrašus visada noriu pradėti nuo trumpo pastebėjimo, kad nesu gydytoja dermatologė ar licenzijuota odos specialistė. Tiesiog domiuosi odos priežiūra, kosmetikos industrija ir daug skaitau, klausau ir žiūriu medžiagos, kuri su tuo susijusi. Pabaigoje įrašo palieku nuorodų, kuriomis rėmiausi, o išnagrinėju dar gerokai daugiau. Tai nebūna vienas straipsnis ar vos vienas “youtube” video. Renku medžiagą iš įvairių šaltinių, ieškau dermatologų nuomonės.

Tegul ir mano kalbėjimas nebūna vienintelis Jūsų šaltinis – visada yra galimybė, kad kažką išsakau netiksliai ar suklystu, tad visada mane taisykite, jei turite svarių argumentų ir padėkite mokytis. Kalbu bandydama supaprastinti gautas žinias, nebandydama pasirodyti, jog išmanau chemiją, tiesiog remiuosi tais, kurie ją išmano. 

Kodėl svarbu kalbėti apie produktų sudėtis? 

Man atrodo, jog labai šaunu, jog vis daugiau vartotojų pasižiūri į naudojamų produktų sudėtį ir pradeda suprasti, ko reiktų vengti, kas jiems tinka, o kas nelabai. Bet atsiranda ir bėdų, nes dažnai per daug pasitikim socialine medija ir sugedusio telefono principu keliaujančiais mitais apie kai kuriuos ingredientus. Mes imam demonizuoti tam tikrą ingredientą ir tvirtinam, kad, jei produkto sudėtyje jį randame, vadinasi tai blogas produktas. Bet tai nėra teisinga, nes ne viskas taip paprasta.

Labai daug kas priklauso nuo pilnos formuluotės – dauguma ingredientų turi savo paskirtį ir yra įdėti į priemonė dėl tam tikros priežasties. Kalbėdami apie gryną medžiagą, pavyzdžiui alkoholį, etanolį, galima išvardinti jo žalą odai, jei naudojame jį gryną ar didelės konsistencijos. Bet kartais formulėje alkoholis atlieka svarbią misiją ir yra reikalingas ir jo bijoti tikrai neverta. Nes viskas priklauso ne tik nuo atskirų ingredientų, bet ir nuo koncentracijų, bendros formuluotės, priemonės paskirties. Galime rasti ir prastų, ir gerų produktų, kurie savo sudėtyje turės kažkiek denatured alcohol. Taip ir su kitais ingredientais, kurie ne be reikalo yra naudojami kosmetikos pramonėje ir yra patvirtinti gana aukštų ES standartų, tad tik juos ir turiu omenyje.

Be to, mes esame skirtingi. Turime geriau pažinti savo odą, pojūčius, kūną. Galime būti jautrūs tam tikriems ingredientams ar jų mišiniams – tuomet reiktų atsekti, kas gi mums sukelia kažkokias reakcijas, alergijas, dirginimą. Be to, vengtini ingredientai riebiai, aknės kamuojamai odai yra vienokie, o sausai, egzemos ar rožinės paliestai odai – gali būti visai kitokie. Tad vienas ingredientas man tiks, o jau mano draugei nelabai. Tad nėra universaliai gerų produktų, nes mūsų oda, poreikiai ir problemos yra skirtingos.

Todėl mane tikrai suerzina prašymai rekomenduoti gerą serumą, kai nepateikiama jokia informacija apie tai, ko iš tos priemonės norima, kokiai odai ji naudojama. Tokie užklausimai tiesiog neturi prasmės.

Paraffinum liquidum

O po tokio įvado, noriu pristatyti temą, apie kurią šiandien kalbėsiu. Apie vieną labai populiarų, paprastą ir dažnai sutinkamą, bet demoniškais mitais apipintą kosmetikos ingredientą – mineralinį aliejų (paraffinum liquidum). Beje, mineralinis aliejus gali būti įvardintas ir kitais pavadinimais, kaip kad Parrafin, Liquid Petrolatum, Parrafin Oil and Paraffinum Liquidum.

Vis pamatau komentarų, kuriuose teigiama, jog ‘šis veido kremas blogas, nes jame yra mineralinio aliejaus’, ar ‘lūpų dažų su mineraliniu aliejum jau tikrai nenaudosiu‘. Ir suprantu tai, kad daug kas iš kažko girdėjo, kad tai savaime blogas ingredientas, bet jų žinios nėra nei tikslios, nei teisingos. Todėl apie mitus, gaubiančius šį ingredientą ir norėjau su Jumis pasikalbėti.

Kas gi tas mineralinis aliejus?

Baimė naudoti mineralinį aliejų susijusi su jo kilme. Tai sintetinis, bekvapis ingridientas, išgaunamas iš naftos. Tai gąsdina, nes juk benzino tikrai nepavadinsi saugiu ingredientu sveikatai. Be to, iš naftos išgaunamas mineralinis aliejus naudojamas automobilių, technikos pramonėje. Ir tas mineralinis aliejus taip pat nėra saugus naudoti kitais tikslais, nes jame esti kancerogenų (sukeliančių vėžį) ir kitų žalingų medžiagų.

Bet, kai kalbame apie kosmetikoje naudojamą mineralinį aliejų, kalbame tikrai ne apie tą pačią medžiagą, kurią pilame į automobilius. Toji būna daugybę kartų išvaloma, išgryninama ir perdirbama, kol gauname tokį mineralinį aliejų, kuris naudojamas kosmetikos pramonėje. Ir moksliniai tyrimai patvirtino, kad toks mineralinis aliejus tikrai nėra žalingas, nesukelia vėžio, o ir be to yra švelnus ir itin tinkamas net alergiškai ir jautriai odai.

Šį mitą paskleidė seni tyrimai, kuriuose buvo naudojamas neišvalytas mineralinis aliejus ir rezultatai parodė kancerogeniškumą. Bet vėliau baimės buvo išsklaidytos, kai buvo ištirtas išvalytas kosmetikoje naudojamas mineralinis aliejus.

Kaip ingredientas, mineralinis aliejus gali būti vadinamas kontraversišku tik socialinėje medijoje, bet ne dermatologų tarpe. Gali būti, kad vieniems jis tiks labiau nei kitiems ir tai normalu, bet kaip ingredientas – jis tikrai nėra blogas. Tiesiog pigus, paprastas, bet tikrai nebaisus.

Kur galime rasti mineralinį aliejų?

Jį tikrai sutiksite daugumoje lūpų balzamų, vazelinų. Taipogi, jei turite AD, cinko ar ramunėlių, medetkų tepaliuką iš vaistinės, ten irgi rasite didelę koncentraciją mineralinio aliejaus, vazelino.

Rasite ir didelėje dalyje lūpų balzamų, lūpų dažų. Taip pat, dalyje odos priežiūros produktų – kaip kad makiažo valikliai, veido kremai, kūno losjonai ir kt.

Taip pat, dažnai pamatysite mineralinį aliejų ir aliejukuose, kurie skirti kūdykių priežiūrai. Kremuose nuo iššutimų ir pan.

Ir tai tikrai nėra vieninteliai pavyzdžiai.

Kam jis reikalingas?

Tai kosmetikos ingredientas, kuris užrakina drėgmę odoje. Žinome, kad naudodami serumus ar kitus lengvesnius produktus (hydrating ingridients), ant jų  turime naudoti ingredientus, kurie užrakintų tuos drėkiklius odoje ir sukurtų apsauginę plėvelę (moisturising ingridients, occlusives).

Mineralinis aliejus sukuria barjerą, kuris apsaugo odą nuo taršalų ir aplinkos žalos, padeda odai greičiau gyti, neprarasti drėgmės. Jis lieka labiau ant paviršiaus, neįsigeria giliau į odą, tad tam tikra prasme jis pats nėra maitinantis ir nesuteikia giluminio drėkinimo, bet jis padeda kitiems ingredientams atlikti savo darbą ir pats palaiko drėgmę odos paviršiuje.

Mitai: 

Tikrai girdžiu daug mitų, kurie apsiviję mineralinį aliejų. Apie tai kalbėjo ir licenzijuota JAV dermatologė Dr. Dray, kuri paneigė dažniausius mitus, siejamus su kosmetikoje randamu mineraliniu aliejumi. Ji teigė, kad tai saugus ir net puikus ingridientas odos priežiūroje. Jos video rasite ČIA. Be to, po video rasite surašytus mokslinius šaltinius, kuriais ji pati remiasi. 

MITAS: Mineralinis aliejus sukelia vėžį. 
TIESA: Apie tai jau kalbėjome, toks mineralinis aliejus, kuris naudojamas kosmetikoje, nėra pavojingas sveikatai ir nesukelia vėžio. Įdomu man buvo išgirsti iš kitos dermatologės, kad kosmetinis mineralinis aliejus naudojamas ir laisvinamuosiuose vaistuose, taip pat jis užpildo gelinių vaistų kapsulių vidų, kai daromi eksperimentai, paskiriant placebą. Tad jis nėra toksiškas.

MITAS: Mineralinis aliejus sausina oda.
TIESA: Tikrai ne. Mineralinis aliejus užrakina drėgmę odoje, sukuria apsauginį barjerą. Jis ypač naudingas sausai odai. Be to, jis niekaip nesusijęs su sebumo gamyba, naudojant mineralį aliejų, oda nepradeda nei gausiau, nei mažiau riebaluotis.

MITAS: Mineralinis aliejus greitina odos senėjimą. 
TIESA: Mineralinis aliejus niekaip nesusijęs su odos senėjimu. Priešlaikinis senėjimas, pasak mokslinių tyrimų, labiausiai susijęs su UVA spinduliuote. Taipogi, jam įtakos turi genetika, gyvenimo būdas. Mityba tam gali turėti įtakos, bet nėra pagrindinis veiksnys, nors piknaudžiavimas cukrumi ir greitu maistu tikrai nekelia odai džiaugsmo. Priešlaikiniam senėjimui daugiausiai kenkia saulė, rūkymas. Taip pat, svarbus ir miegas, tinkama odos priežiūra.
Bet mineralinis aliejus čia niekaip nesusijęs.

MITAS: Mineralinis aliejus stabdo aktyvių ingredientų įsiskverbimą į odą ir mažina poveikį. 
TIESA: Šis mitas greičiausiai kilo dėl to, kad daug vitaminų yra tirpūs riebaluose, o mineralinis aliejus yra aliejus. Bet tai neturi absoliučiai jokio pagrindo. Jei kartu naudosite kokį aktyvų ingridientą – ar tai būtų koks antioksidantas, vitaminas C, rūgštis – poveikio niekaip nepakeis mineralinis aliejus.

MITAS: Natūralūs aliejai yra daug geresni už sintetinius. 
TIESA: Viskas yra gerokai sudėtingiau. Ne viskas, kas natūralu ir kilę iš gamtos, yra sveikiau ir saugiau mūsų sveikatai ir odai. Vien pasižiūrėkite į alergijas augalams, riešutams, laktozei – o juk visa tai natūralu. Į alergijas linkusiai ir jautriai odai dažniau rekomenduojami būtent sintetiniai aliejai, o ne augaliniai.

Augaliniai aliejai gali ne tik sukelti alergiją, bet ir jų poveikis iki galo nėra moksliškai ištirtas (žinoma, priklauso, apie kurį kalbame), be to daug kas priklauso nuo aliejaus gamybos būdo, spaudimo, laikymo sąlygų. Dažnai natūralūs aliejai nėra stabilūs, greit nesuvartojami, gali pakeisti savo struktūrą, oksiduotis ir sukelti daug daugiau bėdų nei sintetinės medžiagos.

Mineralinis aliejus yra saugus ir stabilus, pritaikymas kosmetikos priemonėms ir suformuluotas – nelabai naudojame jo gryno. Tikrai nesakyčiau, kad augaliniai aliejai yra blogis, pati juos mėgstu, bet tikrai negalima teigti, kad jie yra savaime geresni už sintetinius todėl, kad jie iš gamtos.

KILIG anti acne veido kremas

MITAS: Mineralinis aliejus sukelia aknę.
TIESA: Tai nėra tiesa, pats mineralinis aliejus aknės nesukelia. Tiesa, ne visiems, turintiems aknę, jis tinka ir patinka.

Spuoguotai odai dažniausiai nerekomenduojama naudoti sunkių, stipriai drėgmę užrakinančių kremų, nes jie gali pakenkti odai. Nors tokie kremai gali būti net labai naudingi sausai odai. Bet dėl aknės nebus kaltas pats mineralinis aliejus, bet pati formulė, kuri odai bus per sunku, neleidžianti kvėpuoti. Ypač, jei oda išskiria daug sebumo, kaupia bakterijas, kurioms labai paranku įsitaisyti tokiame sluoksnyje ant odos.

Bet tai labai individualu. Vieni, turintys aknę, pastebės, kad mineraliniai aliejai jų odos būklę komplikuoja ir geriau jų atsisakyti, kitiems mineralinis aliejus nedarys jokios žalos. Savaime pats jis tikrai nėra žalingas aknei – netgi naudingas, jei pažeistas apsauginis odos barjeras. Mineralinis aliejus padeda odai greičiau gyti (todėl tepam randelius, žaizdeles, pleiskanojimus), tinka tiems, kurie naudoja stiprias, sausinančias priemones, gydančias aknę.

Turintiems aknę nerekomenduojama rinktis labai tirštų, vazeliną primenančių kremų su didele mineralinio aliejaus koncentracija. Tai gali kenkti jų odos būklei. Bet, jei formulė nėra sunki ir joje yra kažkiek mineralinio aliejaus – nereiktų išsigąsti. Geriausia stebėti savo odą ir nuspręsti, ar tinka jis jums, ar netinka. Nes savaime jis nėra kenkėjas, nekemša porų.

MITAS: Mineralinis aliejus kemša poras
TIESA:  Pats mineralinis aliejus  tikrai nekemša porų, tai patvirtirtino ir naujesni moksliniai tyrimai. Šis mitas atsirado dėl senų tyrimų, kurių rezultatai buvo susiję su neišvalytu mineraliniu aliejumi, tikrai ne tokiu, kokį naudojame kosmetikoje.
Ar priemonė kimš poras – priklauso nuo pačios formulės, kitų naudojamų ingridientų. Bet pats mineralinis aliejumis porų tikrai nekemša.

Taip gali pasirodyti dėl to, kad kai kurios priemonės, kaip jau kalbėjome, yra per sunkios riebiai, aknės kamuojamai odai, todėl blogina spuogelių būklę. Bet tai atsitikti gali todėl, kad užrakinami odoje kiti ingredientai, kurie gali netikti. O apsauginėje plėvelėje – kuri savaime yra naudingas ir apsaugantis dalykas odai – gali pradėti kauptis bakterijos, kurioms tokia terpė patinka, todėl labai svarbu reguliariai ir tinkamai prausti veidą, valyti makiažą. Bet tai nesusiję su porų kimšimu.

Kokie mineralinio aliejaus pliusai ir minusai kosmetikoje?

Viskas priklauso nuo to, kaip konkreti priemonė suformuluota. Produktai, kurie vadinami “balm” ar “oitment” turi ypač daug mineralinio aliejaus ir vaškų, jie yra sunkūs ir stipriai užrakinantys drėgmę odoje. Jie ypač tinka itin sausai odai, dar labiau žiemos metu, kai saugomės žvarbos. Itin naudingi egzemą turintiems.

Priemonės su dideliu kiekiu mineralinio aliejaus tinka žaizdelėms, iššutimams gydyti. Galite vazeliną naudoti suskilusiems kulnams (po kitos giliau įsiskverbiančios priemonės), skilinėjantiems lūpų kampučiams, paraudusiai panosei, kai kamuoja sloga. Taip pat vazelinas ar mineralinis aliejus labai tinka naudojant spieneliams žindymo metu, kai jie tampa skausmingi ir pan. Gydytojai dažnai savo darbe naudoja vazeliną, naudodami įvairius prietaisus.

Mineralinis aliejus taip pat yra efektyvus ir saugus  ingridientas makiažą valančiuose balzamuose (balm), nes švariai nuvalo makiažą bei SPF likučius.

Tai pigus, paprastas ir drėmę odoje padedantis išsaugoti ingridientas. Ir tai tikrai nereiškia,  kad jei pigus, tai blogas ar kenksmingas. Tikrai ne.

Pati naftos industrija yra labai toksiška gamtos atžvilgiu, bet naftos pramonėje, mineralinio aliejaus išgavime, šis kosmetinis mineralinis aliejus atlieka labai mažą vaidmenį, todėl jo paties žalingumas gamtai yra, galima sakyti, išvestinis. Jei važinėjate automobiliu, skraidote lėktuvais – tai daug labiau kenkia aplinkai nei kosmetinis mineralinis aliejus. Nes gamtai labiausiai kenkia pirminis naftos išgavimas, o ne tiek vėlesni perdirbimo etapai. Bet negalėčiau užginčyti, jei sakytumėte, kad nėra ekologijai draugiškas ir žalias ingridientas. Ne, nėra.

Kai kuriems odos tipams mineralinis aliejus nebus geriausias pasirinkimas ir verta jo privengti, ypač, jei priemonėje naudojama jo didelė koncentracija. Verta atsargiau elgtis turintiems aknę bei rožinę. Jei kremas lengvesnės tekstūros ir sudėtyje yra mineralinio aliejaus, nebūtinai jis padarys odai žalos ir netiks, bet tiesiog verta elgtis atsargiau ir galbūt privengti šio ingridiento veido odai ar bent bėriamoms sritims, jei pastebime, kad mineralinis aliejus blogina odos būklę.

Aš turiu aknę ir riebią veido odą – tai tikrai nėra man tinkamiausias ingredientas, jaučiu, kad jis per sunkus mano odai. Nors kartais randu tikrai lengvų priemonių su mineraliniu aliejumi sudėtyje ir jie man tinka ir patinka, tad kiekviena taisyklė turi išimčių, bet savo veido odai dažniausiai privengiu. Mane nustebino dabar jau baiginėjamas KILIG veido kremas anti-acne su probiotikais, kurio antras ingridientas po vandens yra mieneralinis aliejus. Nežinojau, kaip į tai reaguoti, tad ir norėjau pasigilinti ir prieš jį apžvelgiant, panagrinėti patį mineralinį aliejų, nes nežinojau, ar reiktų išsigąsti ar ne. O pats kremas man kaip ir patiko ir veido būklės neblogino.

Kūno priežiūros priemonėse – nieko blogo. Veido kremuose riebiai odai – gal nelabai. Nors, jei reikia kažko paprasto ir tinkamo sausai, brandžiai odai, tikrai nematau nieko blogo kremuose su mineraliniais aliejais – mano močiutės vis prašo, kad nupirkčiau joms mėlynąją tradicinę nivea ir joms tas kremas tinka ir patinka, o ir draugiškas kišenei.

Bet lūpoms, pėdoms, alkūnėms ar žaizdelėms aš tikrai mineralinio aliejaus nebijočiau naudoti ir naudoju priemones su juo. Tai nėra blogas, toksiškas ingridientas, tad tiesiog domėkitės, stebėti savo odos reakcijas ir atraskite, kas jums tinka.

Aš mineralinį aliejų išteisinu, o ar Jūsų odai jis tinka – gali būti visaip. 

Šaltiniai:

Veronica Gorgeois  : https://www.youtube.com/watch?v=JnSsOtxwZBE

https://cosmeticsinfo.org/ingredient/mineral-oil-0

https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/emollients/mineral-oil.html

https://www.nivea.co.uk/advice/skin/mineral-oils-in-cosmetics

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378427417311542

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: https://www.facebook.com/kelionduone/
Kūryba: https://www.facebook.com/pabudusiudrugeliutvirtove/ 
If you love art and quotes: https://www.facebook.com/vilniusartparasites/ 

Leave a Reply

Your email address will not be published.