Serumai,  Sveikata,  Veido odos priežiūra

NIACINAMIDAS: viskas, ką reikia žinoti apie šį stebuklingą ingredientą.

Prieš pradėdama noriu priminti, kad nesu dermatologė ar chemikė, tik odos priežiūros ir formuluočių entuziastė, kuri skaito, domisi apie tai ir yra savamokslė. Prieš gerdami papildus ar pradėdami naudoti stipresnę priemonę odai  visada pasitarkite su gydytoju ar specialistu. Informaciją renku kruopščiai, bet visada įmanoma rasti netikslumų ar klaidų, tad negaliu būti Jūsų vienintelis šaltinis – visada ieškokite daugiau, domėkitės ir būkite kritiški, ieškokite mokslu pagrįstų rimtų šaltinių. Aš tiesiog tikiuosi, kad tai, ką surenku, sužinau, bus įdomu ir naudinga ir Jums, tad dalinuosi. Tokios ieškojimo kelionės trunka ne valandą ir ne dvi, net ne dieną ar savaitę, tad tiesiog surenku tai, kas koncentruota, kad viską rastumėte vienoje vietoje. Būkite atsakingi, domėkitės. Ačiū Jums. 

 

Jei nors kiek domitės odos priežiūra, tikrai esate bent girdėję niacinamidą. Tai B3 vitamino forma.

Mes niaciną gauname su maistu – valgydami lapines daržoves, burokėlius, pupeles, kiaušinius, vištieną ar žuvį. Patekęs į mūsų organizmą, niacinas tampa niacinamidu. Tiksliau, kai organizmas pasisavina niacino tiek, kiek jam pakanka, likusi medžiaga paverčiama niacinamidu.  Niacinas nėra tas pats kas niacinamidas, bet tai dvi B3 vitamino formos. Jis atlieka svarbų vaidmenį ląstelių energijos gamyboje ir lipidų sintezėje.

Niacinamidą (dar vadinamą Nicotinamide, B3 vit.) galite aptikti nemažoje dalyje maisto papildų, vitaminų. Iherb.

Kiti niacinamido pavadinimai: 3-AMINOPYRIDINE; 3-CARBAMOYLPYRIDINE; 3-PYRIDINECARBOXAMIDE; 3PYRIDINECARBOXAMIDE; M- (AMINOCARBONYL) PYRIDINE; NICOTINAMIDE; NICOTNINIC ACID AMIDE; 3-AMINOPYRIDINE; 3-CARBAMOYLPYRIDINE; 3-PYRIDINAMINE; 3-PYRIDINECARBOXAMIDE

Labai siūlau papildomai pasižiūrėti Beauty Within itin informatyvų video apie niacinamidą kaip ingredientą veido odos priežiūros priemonėse.

Kam naudingas niacinamidas?

Tyrimais įrodyta, kad niacinamidas padeda gydant pelagrą (pleiskanojančią odą). Dažnai gydymo tikslais naudojimas niacinas, bet kalbama, jog niacinamidas galbūt yra dar geresnis variantas, nes sukelia mažiau odos dirginimo, galimo paraudimo. Niacinamidas paverčia odą atsparesne ligoms ir susirgimams, nes padeda gaminti keratiną, tokį baltymą, kuris padeda odos apasauginiam sluoksniui tinkamai apsisaugoti nuo bėdų. Supaprastintai tariant.

Nemažai mokslinių studijų atskleidė, kad niacinamidas turi priešuždegiminių savybių, jis naudingas turintiems aknę, kenčiantiems nuo spuogų ir inkštirų. Pasak tyrimų, tiek išoriškai, tiek iš vidaus naudojamas niacinamidas teigiamai veikia aknę. Tai pakankamai švelnus ingridientas, kuris neturėtų sukelti pašalinių efektų, tad daug dermatologų rekomenduoja jį išbandyti tiems, kuriuos kamuoja problemiška oda.

Niacinamidas padeda kovoti su pigmentinėmis dėmėmis, jas šviesina, lygina odos toną. Taip pat gali padėti, esant melazmai, prišlaikinėms raukšlėms. Nerasite priemonių, kurios it skalpelis panaikins esamas gilias raukšles, bet niacinamidas dalyvauja lipidų sintezėje, yra svarbus odos stangrumui, elastingumui, o su amžiumi jo mažėjant, tad jis gali padėti išlaikyti geresnę odos būklę. Niacinamidas skatina lipidų gamybą, tad oda geriau išlaiko drėgmę, neišsausėja.

Kai kurie moksliniai tyrimai taip pat parodė, kad niacinamidas mažina odos vėžio riziką, lėtina priešvėžinės aktininės keratozės atsiradimą. Jis naudingas sergantiems I tipo diabetu,  ypač pirminėse stadijose. Niacinamidas gali padėti sergantiems inkstų ligomis (ypač Hyperphosphatemia), sąnarių ligomis (osteoartritu). Šiais atvejais – naudojamas papildų forma. Nenorėjau Jūsų apkrauti mokslinėmis nuorodomis, bet jas rasite tekste ČIA. Taip pat tyrimų rezultatus ir nuorodas rasite Kosmetikos Dnr puslapyje.

Taip pat niacinamidas gali padėti išsiplėtusioms poroms, vizualiai jas sutraukti, sumažinti. Taip pat padeda reguliuoti sebumo išsiskyrimą, tad labai naudingas riebiai odai. Be to, niacinamidas padeda ląstelėms būti atsparesnėms, greičiau atsinaujinti, tad padeda kovoti ir su UV saulės spindulių žala. Visada naudokite apsaugą nuo saulės, bet vitaminas C, nacinamidas tikrai gali padėti papildomai. Apie apsaugą nuo saulės rašiau ČIA ir ČIA.

Visa tai yra pagrįsta moksliniais, patikimais tyrimais, kurie turi empirinių, pagrįstų įrodymų. Daug studijų dar vyksta, pavyzdžiui dar nėra rasta, kad niacinamidas padeda nuo kraujo spaudimo, bet tai tiriama. Apie tokius ingridientus lengva kalbėti, nes yra mokslinių tyrimų, kurie pagrindžia naudą, efektyvumą. Dažnai dėl to kritikuojami būna augaliniai (kai kurie) ekstraktai, esencijos, hidrolatai – nes jų nauda/žala numanoma, bet nėra mokslinių tyrimų, kurie galėtų pateikti svarių argumentų, tad negalima jų vertinti vienareikšmiškai.

(Taip pat, priminčiau ieškoti patikimos informacijos ir visada ją tikrinti. Internete galite rasti labai daug naudingų dalykų, bet verta žiūrėti į juos kritiškai ir nepasitikėti kiekvienu straipsniu ar atsitiktiniu šaltiniu. Tai galioja ir tokiems tinklaraštininkams, kaip aš. Niekada nesistengčiau dezinformuoti, bet tai negali būti vienintelis Jūsų šaltinis, nes visada yra galimybė, kad sugedusio telefono principu kažkas pasirems nepagrįsta informacija ir ją perpasakos (nors ir stengiesi, kad taip nebūtų, bet tai visada įmanoma, nes rašome ne mokslinius tekstus). )

Pašalinis poveikis

Tai gana švelnus ir saugus ingridientas, ypač naudojant išoriškai.

Naudodami maisto papilduose ar vaistuose – visada būkite atsargūs, pasitarkite su specialistais. Tai geras ingridientas, bet naudojant pavyzdžiui daugiau nei 3 gramus per dieną, kenksite kepenims, tad visada būkite atsakingi ir pasidomėkite, pasitarkite su vaistininku. Ypač nesiimkite savavališkai vartoti niacinamido papildų, jei laukiatės, sergate diabetu, kepenų ar inkstų ligomis. Geriant niacinamidą (didesnėmis koncentracijomis) patariama nevartoti alkoholio. Dozavimas priklauso nuo problemos, dėl kurios vartojate niacinamidą. Pavyzdžiui, dėl aknės, dažniausiai papildai turi 750 mg niacinamido, kuris miksuojamas su 25 mg cinko, 1.5 mg vario, 500 mcg folio rūgšties, geriami vieną arba du kartus į dieną.

Naudojant išoriškai, šalutinių padarinių neturėtų atsirasti. Bet viskas priklauso nuo koncentracijos. Jei ji didesnė, gali pasirodyti odos paraudimas, šioks toks niežulys, deginimo jausmas. Jei naudojate niacinamidą pirmą kartą – visada būkite atsargūs, nes esame visi skirtingi. Bet dermatologų teigimu, jei jaučiate dirginimą nuo priemonės su niacinamidu, dažniausiai dirgina ne pats niacinamidas, o kiti naudojami formulėje ingridientai.

Bet dermatologų teigimu, jei jaučiate dirginimą nuo priemonės su niacinamidu, dažniausiai dirgina ne pats niacinamidas, o kiti formulėje naudojami  ingridientai.

“Kremai su didelėmis niacinamido koncentracijomis gali sukelti švelnų šilumos pojūtį ir laikiną odos paraudimą, nes ingredientas išplėčia kraujo indus, taip skatindamas kraujotaką. Poveikis yra trumpalaikis, o reguliariai naudojant sumažėja.”

 

Rezultatai

Kaip jau minėjau, galite tikėtis skaistesnės, lygesnės, kiek strangresnės odos. Priklauso nuo naudojimo produkto, kitų ingridientų, bet visapusė odos būklė turėtų pagerėti. Ar tai būtų spuogeliai, ar inkštirai, ar raudonis, ar pigmentacija, elastingumas.

Bet rezultatai nepasirodo, deja, iš karto. Dažniausiai patariama kantriai naudoti bent keturias savaites prieš tikintis matomų rezultatų. Bet tai gali užtrukti ir ilgiau. Priklauso nuo priemonės, galima naudoti kasdien, kartais du kart per dieną, kartais kartą per dieną, kartais kas antrą dieną – priklauso nuo formuluotės, Jūsų turimos problemos ir norų, odos jautrumo ir pan.

Koncentracija

B vitaminai yra tirpūs vandenyje, tad dažniausiai rasite niacinamidą priemonėse ne aliejų, o vandens pagrindu. Tad jis tiks riebaodžiams ir visiems, kurie bijo riebesnių serumų. Be to, niacinamido pH yra neutralus, todėl oda jį tikrai gerai priima, nepaisant odos tipo. Retą priemonę galima pavadinti universalia, bet niacinamidas tikrai tiks daugumai. Aišku, jis suformuluotas bus su skirtingais ingridientais, tad rinktis reiktų ir pagal juos.

Dažniausiai niacinamidą rasite serumų pavidale. Žinoma, yra ir kremų, bet juose dažniausiai naudojama mažesnė koncentracija. Tai nėra blogai, bet jei norisi tikrai didesnio poveikio ir manote, kad niacinamidą verta įtraukti į savo odos priežiūros rutiną, tuomet rinkčiausi būtent serumą. Jį reiktų naudoti ant nupraustos odos. Jei naudojate toniką – po toniko. Bet prieš tepant kremą ir (jei naudojate) veido aliejų, naktines kaukes.

Visada apžiūrėkite konkretų produktą, rekomendacijas, aprašymą – kiekviena formulė skirtinga, o galite rasti stiprių priemonių ir ne serumo pavidalu, kad ir rečiau, tad neapsigaukite. Tik patarčiau naudoti (norint efektyvaus rezultato) nenuplaunamas priemones. Nieko blogo, jei naudosite prausiklį ar valymo pienelį su niacinamidu, bet vardan pilno efektyvumo reiktų rinktis nenuplaunamas priemones.

Niacinamido koncentracija dažnai nebūna labai didelė, galite ir nuo keleto procentų pradėti. 2 proc. priemonės gali būti efektyvios, pagelbėti odos tekstūrai, pagerinti situaciją su egzema. Tyrimai rodo, kad poros procentų pakanka, kad niacinamidas padėtų sumažinti odos riebumą.
Dalis tyrimų rodo, kad pigmentacijai ir odos problemoms, atsiradusioms po saulės vonių, reiktų bent  5 procentų.
Jei oda labai jautri ir tai pirmasis kartas su šiuo ingridientu – galbūt to ir pakaktų.

Aš pati naudoju 10 proc. ir mano oda tai puikiai priima. Naudoju “The Ordinary” serumą su niacinamidu ir cinku. Mano riebiai odai, likusiai į aknę, tokia priemonė tinka ir patinka, pokyčius matau. Bet dalis žmonių pajuto, kad oda pirmiausiai kaip tik ima valytis (purging) ir pradeda daugiau nei įprastai berti – kai kuriems reikia tiesiog pralaukti ir tada situacija ženkliai pagerėja, kitiems tai tiesiog ženklas, jog ingridientas netinka, dirgina. Tokiu atveju nenurašyčiau niacinamido iš karto, bet pasirinkčiau švelnesnę priemonę.

Kaip niacinamidas draugauja su kitais ingridientais?

Yra mitas, kad niacinamido negalima naudoti kartu su vitaminu C. Dauguma dermatologų tai neigia, bet viskas priklauso nuo formuluotės ir gamintojo rekomendacijų, odos reakcijos. Aš naudoju vitaminą C ir niacinamidą iš “The Ordinary”, jie rašo, kad reikia juos alteruoti ir kartu nenaudoti. Mano odai nieko nenutinka, nedirgina, bet gali efektyvumas būti mažesnis. Bet tai tikrai nebūtinai galioja su visais vitamino C ir niacinamido produktais. Galite atrasti ir formulių, kur vienoje vietoje atrasite abu šiuos naudingus ingridientus.

Toks mitas atsirado dėl seno tyrimo (atlikto gal 1960), kur buvo naudojamos nestabilios niacinamido ir vitamino C formos. O ir vitaminas C – grynas, kokį retai sutiksite suformuluotuose produktuose. Be to, kad niacinamidas, santykyje su vitaminu C, gamintų tam tikrą rūgštį, kuri dirgintų odą (kaip teigė tyrimas), turi būti ne tik didelė koncentracija ir nestabili formulė, bet dar ir aukšta temperatūra. Tad vitaminą C galima naudoti kartu su niacinamidu, nebent gamintojas teigia kitaip (galbūt dėl kitų priemonėse naudojamų medžiagų, naudojamų formų ir etc).

Su kitais ingridientais galite naudoti drąsiai – su hialurono rūgštimi ir kitais drėkikliais, su retinoliu, su AHA ar BHA rūgštimis, antioksidantais, bet su rūgštiniais ir stipresniais, didelės koncentracijos produktais naudočiau atsargiau, stebėčiau savo odą, ar neatsiranda dirginimo. Taip pat, viskas priklauso nuo konkrečių formuluočių, tad visada galite pasiklausti gamintojo. Jei niacinamidas nėra didelėje koncentracijoje, tiesiog yra tarkim kremo sudėtyje – tikrai nekils bėdų miksuojant su pačiais įvairiausiais ingridientais. Bet, jei naudojat stipresnias koncentruotas priemones, būkite atidesni.

Produktai:

THE ORDINARY Niacinamide 10% + Zinc 1%
30ml – 5.90 €
60ml – 10.60
Deciem. 

Štai šį naudoju aš ir man jis net labai patinka. Labiau tiks riebiai, probleminei odai. Tikrai didelė niacinamido koncentracija, o dar kartu su cinku, kuris padeda reguliuoti sebumo išsiskyrimą bei spuogelių atsiradimą. Padeda užterštai, riebiai odai, vizualiai sutraukia poras.  Be sausinančio alkoholių, be silikonų, be aliejų, be kvapiklių.

Reikia būti kantriam, o ir susitaikyti, kad pirmomis savaitėmis odą gali net labiau paberti, nes ji valosi (nors tai ne visiems pasireiškia). Koncentracija didelė, tad bandykite atsargiai. Jei jau turite priemonę, tiesiog naudokite rečiau, įmaišykite į kremą, kad atskiestumėte.

Kainos ir kokybės santykis yra neaplenkiamas. Tokia pigi priemonė tikrai gali būti gera – TO yra to įrodymas.

PAULA’S CHOICE

Jie turi nemažai priemonių su niacinamidu – matysite ČIA.
Bet stipriausios ir labiausiai giriamos yra serumai.
Pirmiausia – 10%  niacinamide booster. lengva, maloni formulė, mažesnės poros, švaresnė oda… vartotojai tikrai mėgsta šią priemonę. Paula’sChoice $44.00 – 20 ml. Šiame serume rasit dar ir hialurono rūšties, alantonino, daug antioksidantų. Nėra pigus, bet tikrai toks, kurį rekomenduočiau.
O šis – clinical niacinamide 20% treatment – tai jau tikrai labai aukšta koncentracija, tad ne pradedančiam ir ne jautriaodžiui. Bet gali būti stebuklinga priemonė tiems, kurie turi tikrai didelių bėdų, dėl kurių niacinamidas gali padėti. Kaip skausmingi, gilūs spuogai, stipresnė hiperpigmentacija, itin vizualiai  didelės poros. Paula’sChoice $48.00 –  20 ml.

The INKEY LIST Niacinamide
8.45 €
LookFantastic.  30ml

Dar vienas nebrangus, bet puikus produktas. 10% niacinamidas kartu su 1% hialurono rūgštimi. Tinka ir aknę turintiems, riebiaodžiams, bet ir visiems kitiems. Tikrai šį ketinu išbandyti.

NEOGEN – Dermatology real ferment micro essence.
40,50 € – 150 ml

Šią drėkinančią esenciją (esencija tai tarpinis variantas tarp toniko ir serumo, tarsi tonikas, bet dažnai labiau koncentruotas, kiek tirštesnis). rekomendavo britų skincare  vlogeris James Welsh, jis tikrai nusimano apie ingridientus ir jo rekomendacijomis pasitikiu.

Tai pietų korėjos kompanijos produktas, tikrai labai mylimas vartotojų, jo sudėtis puiki, rasite YesStyle. Be to, jei norėsite iš čia pirkti (tai tikrai patikimas ir į visą pasaulį vežantis siuntas puslapis), naudokite mano koduką DRAKONOOLA ir gausite papildomą nuolaidėlę.

Ši esencija tikrai atrodo puikiai – daug naudingų odai fermentų ir antioksidantų, daug probiotikų, drėkiklių. Padės odai sustiprinti apsauginį barjerą, drėkins ir skaistins, didins jos atsparumą taršalams, saulei. Tikrai įsirašysiu į norų sarašą, nėra pigi, bet panašu, kad tikrai verta dėmesio. Ypač, jei norite papildomo drėkinimo.

MISSHA Time revolution the first treatment essence 
70 € – 150 ml

Taip pat su fermentuotais enzimais, niacinamidu, sudėtis tikrai labai gera. Kaina labai didelė, bet galima rasti ir gerokai pigiau, jei pataikysite ant nuolaidų. Pavyzdžiui, dabar YesStyle kainuoja 28,50 € (dar ir mano DRAKONOOLA koduko nepamirškit). Tai geras puslapis, kur daug korėjietiškos kosmetikos, kurios sunku gauti kitur. Ši man kiek brangoka, bet su šia nuolaida dar įpirkčiau. Daug tikrai unikalių ir didelės koncentracijos fermentų. Taip pat ir niacinamido. Šis ypač brandžiai odai tiks.

COSRX Mela 14 white ampule
20ml – 24.95 € lookfantastic.

Čia yra ir AHA, BHA rūgščių, kurios šveis odą ir skaistins. O ir niacinamido koncentracija didelė, tad tai priemonė jau pažengusiems, pripratinusiems odą prie tokių ingridientų. Bet sudėtis tikrai puiki. Mane erzina, kad korėjietiškoje kosmetikoje nerašo procentalios koncentracijos (kad ir niacinamido), bet galima pagal eiliškumą bent jau maždaug numanyti, kokia stipri bus priemonė. Geriausia, kai viskas yra aišku ir surašyta, bet yra kaip yra.

Nacific – Phyto Niacin Whitening Essence
39,50 € (YesStyle su nuolaida dabar 14,22 €)

Šis ne jautriai odai, nes yra kvapiklių, bet formuluotas su bambukų vandeniu, antioksidantais, drėkikliais. O niacinamidas – pirmas ingridientas, tad nebturėtų nuvilti.

InstaNatural Niacinamide 5% Face Serum

Ir tai tik keli pasiūlymai – priemonių su niacinamidu rasite tikrai labai daug. Galite rasti daugiau: businessinsider.com/best-niacinamide-serums  , cosmopolitan.com//best-niacinamide-serums/  ,health.com/beauty/niacinamide-serums .

Taipogi, dalis CERAVE produktų turi niacinamido, pavyzdžiui PM Facial Lotion. Jautriai odai rekomenduočiau pradėti nuo jų.

Tai tikrai puikus ingridientas, tik reikia turėti kantrybės ir per greitai nepasiduoti. Po savaitės nepamatysite rezultatatų, bet vėliau galėsite tik džiaugtis. Atradus tai, kas tinka odai, tikrai galima sau labai pagelbėti ir džiaugtis sveikesne oda. Niacinamidas tikrai toks ingridientas, kurį galėčiau visiems rekomenduoti, nes jis puikus ir jo galia moksliškai patvirtinta.

Šaltiniai:

https://www.verywellhealth.com/health-benefits-of-niacinamide-4570966 
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/niacinamide
https://www.kosmetikosdnr.lt/ingredient/niacinamide
https://www.paulaschoice.com/ingredient-dictionary/skin-soothing/niacinamide.html 
https://www.skinceuticals.co.uk/skin-explained/ingredients-explained/niacinamide-explained
https://chemistconfessions.com/pro-tips/actives-focus/combining-actives/ 
https://fashionisers.com/2017/03/14/guide-to-niacinamide-best-niacinamide-skin-care-products/
https://synergieskin.com/terris-blog/avoid-mixing-acids-with-retinoids-and-vitamin-b3/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *