Vlogeriai ir aktualijos

“Met gala” 2019: ‘Camp’ tema ir visi vizualūs paaiškinimai

O kas ta Met Gala..?

Met Gala seniau vadinta Costume Institute Gala – tai kasmetinis pokylis, kuriame renkamos aukos Metropolitano meno muziejui ir kostiumų institutui New York mieste. Šis didingas renginys žymi kasmetinį kostiumų instituto naujos kolekcijos atidarymą. 

 

Žodis “Gala” išvertus reiškia iškilmes (kai kuriuose kontekstuose ir iškilmingą drabužį), o “Met” – nuo Metropolitano.

Billy Porter, 2019 Met Gala

Met Gala buvo sukurta 1948 metais, iš karto turint siekį surinkti lėšų kostiumų institutui ir pažymėti naujos kolekcijos atidarymą. Pirmieji renginiai veikiau priminė vakarienes, į kurias bilietas kainuodavo apie 50 JAV dolerių. Bet po buvusios Vogue vyriausios redaktorės Diana Vreeland mirties 1989 m., Met Gala labiau primena neapsakoma prabanga spindinčios New York miesto sociumo grietinėlės susibūrimą.

Ši kasmetinė puota pradėjo orientuotis į garsenybes nuo to laiko, kai renginyje dalyvavo tokios asmenybės kaip Andy Warhol, Diana Ross, Cher.

Tai vienas įžymiausių ir labiausiai ekskliuzyvinių renginių pasaulyje, kuriame surenkamos nepralenkiamo dydžio sumos pinigų.
2014 metais buvo surinkta rekordinė 12 mln. JAV dolerių suma. Pačio instituto vertė po Anna Wintour vadovavimo pradžios lenkia 200 mln. JAV dolerius.

Vien įėjimo mokestis į Met Gala siekia $30,000. Staliuko kaina – $275,000. O net ir turint tokias sumas – įleidžiami tik atsakingai atrinkti Anna Wintour. Šiemet dalyvavo apie 600-700 asmenų.

Ar tai geriausia vieta aukoti tokiems pinigams? Daug geriau būtų, jei labdaringa veikla remtų socialines problemas, tuos, kurie stokoja, bet šiandien mes čia ne tam, kad teistume – žvaigždės čia ateina dugiausiai dėl garbės ir tam, kad pasirodytų, tad “labdara” nelabai ir tinkamas išsireiškimas.

Kiekvienais metais renginys turi savitą temą, susijusią su pačio instituto pristatoma menine kolekcija. Pernai tai buvo dieviški kūnai ( Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination )ir itin kontraversiškų vertinimų sulaukęs katalikų bažnyčios bei mados plakinys. Šiemet – tema buvo “Camp: Notes on Fashion”

Kodėl tai įdomu? 

Man sekti šį renginį ir apžiūrinėti kostiumus patinka todėl, kad tai tikra meno išraiška. Sugebėjimas temą išversti labai individualiai ir pademonstruoti įspūdingus kostiumus, idėjas – galima pamatyti tikrai fantastiškų kostiumų.

Žinoma, dalis elito susirenka juodais kostiumais ir balinėmis suknelėmis, bet jie negauna daug medijos dėmesio, o ir socialiniai tinklai apdrabsto juos kritika už tokias minimalias pastangas. Šiemet jų daug sulaukė aktoriai Rami Malek bei Taron Egerton.

Labiausiai dėl to, kad jie išgarsėjo vaidindami itin ryškias, ekstravagantiškas asmenybes – Rami Malek vaidino Freddie Mercury filme “Bohemian Rhapsody” ir gavo už tai auksinį gaublį, o Taron Egerton atliko Elton John vaidmenį greitai į kino ekranus atkeliaujantį fantastinį miuziklą “Rocketman”. Abu vyrukai atėmė amą savo pasirodymu minėtuose filmuose – kiek daug kostiumų, ekspresijos ir asmenybės. O tokios patirties jie tikrai neišnaudojo per šių metų Met Gala, nors tikrai turėjo tam galimybę.

Vis tik – itin ekspresyvūs buvo asmenys, kuriuos jie įkūnijo, o ne jie patys, todėl bent iš dalies norisi puolamus aktorius apginti. Gal tai buvo sąmoningas nusišalinimas nuo vaidmenų, kuriuos visi jiems priskiria? Nors, šių metų Met Gala tema buvo reikalaujanti ekstra-ekstravagancijos ir visiškai suprantama, kodėl žiūrovai nusivylė pamatę savo mylimus aktorius apsirengusius kaip į įprastą pokylį. O Met Gala tuo ir įdomi, kad joje apžiūrėti galima ne įžymybių šlaunų storį, bet jų kostiumus ir išmonę.

Žinoma, nereikia būti naiviems – 99proc. susirinkusių savo kostiumų idėjas sugalvojo ne patys. Tai milžiniškas komandinis darbas, kartu su stilistais, vadybininkais, dizaineriais – tad nereiktų visų laurų skirti vienai ar kitai asmenybei, bet stebėti kaip puikiai įgyvendintą temos išpildymą ir paploti visai už tam tikro kostiumo pasislėpusiai komandai.

“Camp” neturi nieko bendro su stovyklavimu

Ką tas “Camp” reiškia? Sunku tai nusakyti vienu sakiniu. Bet tai estetinis pajautimas,  stilius, apeliuojantis į prastą skonį ir vertę, kurią jam suteikia ironija. Toks stilius labai trikdė daugelį modernistų, kurie nesutarė tarpusavyje, koks menas yra aukštos klasės, kuris suteikia žmonėms džiaugsmo, žiūrovų gyvenimams – vertės…

“Camp” gali būti ir socialinė praktika – performansai, kabaretas, pantomima. Aukštasis menas privalo turėti grožio ir vertės elementus (tradicine prasme) , o “Camp” privalo būti dinamiškas, garsus, vitališkas. “Camp” estetika – absoliutus akiplėšiškumas ir grožis jame. “Camp” nesiekia patenkinti, bet veikiau kompromituoti ir mesti iššūkį.

“Camp” gali būti ir visiškas kičas, absoliuti plastmasinė banalybė.
1909 m. “Camp” buvo apibūdintas kaip teatrališkas, perpildytas, sumoterintas.
O jau 1970 m. “Camp” apibūdinamas kaip vidutinybė, banalumas, puikavimasis. Bet tuo pačiu tuo metu toks stilius ir labai išgarsėjo, paversdamas tokius epitetus estetiškais. “Camp” populiarus nuo 1960 iki dabar.
Tai buvo kaip ne akademinis maištas prieš populiariąją kultūrą, kuris itin išplito kartu su postmodernizmo idėjomis .

Amerikiečių rašytoja ir filosofė Susan Sontag, kurią labai mėgstu, yra parašiusi knygą “Notes on ‘Camp'” (1964), kurioje pabrėžia tokius “Camp” ašinius bruožus, kaip kad: gudrus pokštas, lengvabūdiškumas, naivus vidutinės klasės įmantrumas ir visa ko perteklius. Realiai, tai absoliutus šuolis iš moderno į postmodernizmą, kurį aš asmeniškai savitai labai mėgstu.

Vienas iš puikių “Camp” pavyzdžių – tai vadinamos drag queens – vyrai, kuriantys itin moteriškas, savitos estetikos, itin ekstravagantiškas moteriškas personas savo pasirodymuose, kaip tam tikrus alter-ego.

Taigi, reikia pasižvalgyti į kostiumus!

Tema labai gyvybinga ir spalvinga, todėl patraukė ir mano dėmesį. Toli gražu ne visi ją išpildė, bet teko pamatyti ir labai gražių ir įdomių kostiumų.
Bet labai svarbu ir taip, kaip jie atitiko tokią šių metų tematiką. Ar turit savo mėgstamiausius? Mano dešimtukas – kurie labiausiai atkreipė mano dėmesį ir atitiko temą (tvarka atsitiktinė).

 1. Lupita Nyong’o: ir spalvos, ir tos šukos plaukuose, ir drabužiai, ir makiažas – tikrai atrodė nuostabiai.
Viena iš mano mėgstamų vlogerių atkūrė Lupitos makiažą Čia

Lupita Nyong’o

 

2. Ezra Miller 
Idėja ir jos įgyvendinimas – dešimt balų. Dar vienas įrodymas, kad “Camp” gali būti labai įvairus.

3. Lady Gaga

Ne tik kostiumas, bet ir pati ekspresija ir elgesys – ne tik pūsta rožinė suknelė, bet ir staigus jos nusimetimas ir pozavimas ant Met Gala laiptų. Lady  Gaga labai puikiai yra įvaldžiusi “Camp” stilių.

4. Jared Leto
Ta antrininko galva nustelbė visus. O ir dauguma svečių turėtu du outfit’us – oficialiai daliai ir vakarinei. Jared abu atrodė stulbinamai. 

5. Priyanka Chopra
Žiūrėdama į ją suvokiau, kad “Camp” labiausiai apibūdina “Bado žaidynių” sostinės (elito) gyventojai. Ir Priyanka puikiai prie jų pritaptų taip atrodydama.

 

Paminėčiau šalia ir Gigi Hadit

6. Laverne Cox

7. Lily Collins
Gal ir ne pats įdomiausias kostiumas, bet man taip patinka tokia estetika – nuo plaukų, raukinių ligi levandinių šešėlių ir tokių smaragdinių papuošalų bei akių apvado… Toks Lana Del Rey stilius ir irgi savotiškas “Camp”

8. Florence Welch 
Man labai patinkanti asmenybė, kurios stilius man prie širdies. Taipogi – kostiumas gal ir mažiau ekstravagantiškas, bet man tiesiog be galo gražus.

Čia dar paminėčiau ir Madelaine Petsch, kurios suknelė man labai patiko.

Ir Emma Roberts:

9. Na gerai, paminėsiu ir Kardashian / Jenner seseris.
Kim man atrodė per vulgariai ir nelabai sveikai – bet gal toks smėlio laikrodžio atvaizdavimas ir buvo sumanymas? Užtat Kylie su Kendal buvo susiderinusios – gal irgi nelabai inovatyvu, bet atrodė gražiai. Beje, Zendaya buvo apsirengusi pelenės kostiumu ir Jenner seseris daug kas praminė piktosiomis pelenės seserimis – ir dėl kostiumų, ir dėl kontraversiškų asmenybių.

10. Cody Fern
Tiesiog ypatingai įdomus ir apgalvotas įvaizdis. 

Ir tai tikrai ne vieninteliai įdomūs, gražūs kostiumai. Visų net nesugaudysi, bet didžioji dalis dalyvių tikrai pasistengė. 

Pavyzdžiui, Katty Perry oficialioje dalyje buvo liustra, o vakarinėje – mėsainis. Gal ir įdomu, bet ypač mėsainyje atrodė… įdomiai ir nežinau, ar iš gerosios pusės. Pirmasis kostiumas man visai patiko ir bent įdomus tikrai buvo. Ir svėrė tiek, kad ji sunkiai paėjo…

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *