Maistas

Kavos pasaulis: nuo kapsulių ligi rūšinių kavos pupelių

Pasakojau Jums apie arbatas, kurias mėgstu. Na, neišvardinau visų, bet keletą favoričių iš “Harney and Sons” susakiau ir tikiuosi, kad sudominau! Karštus gėrimus geriu nuolat – vasara ar žiema užkluptų. Ir už lango, ir viduje.
Arbatas labai mėgstu, bet ir kavoms esu neabejinga.  Tikrai nebūna dienų, kai nei vienas puodelis mano gomurio neglosto, labiau svyruoja skaičius, kiek puodelių per dieną išgeriu – sakyčiau, kad nuo kokio vieno ligi penkių. O ir kava kavai nelygu. Jūsų migdolinė latte ar mažas espresso priklauso šiek tiek skirtingoms lygoms.

Aš gal suaugau, bet dažnai geriu, ypač darbe, juodą kavą be cukraus. Apskritai necukrinu savo gėrimų išskyrus desertinius atvejus, kai jau geri pienišką ir kondensuotu pienu apipiltą “Mikės Pukuotuko” lattė. O šiaip jau juoda kava yra mano tradicija. O ir džiazo gali būti ir juodoje kavoje – daug kas priklauso nuo pupelių, jų rūšies, kilmės, skrudinimo, paruošimo… Kavos pasaulis yra be galo įdomus ir man jame reikia dar labai daug ko išmokti. Bet aš esu šiame kelyje. Tikrai esu ir noriu eiti tolyn.

O ir džiazo gali būti ir juodoje kavoje – daug kas priklauso nuo pupelių, jų rūšies, kilmės, skrudinimo, paruošimo…

Kava pražvalina, padeda sukurti tam tikrą ritualą, gerina virškinimą. Mitas, kad kava nėra sveika – priklauso, kokią kavą ir kiek jos geri! O ir savitus skonius tikrai galima atrasti ar išbandyti kavą be kofeino. O gal gilių ar miežinę kavą? Na, tai jau kiek kitas gėrimas, bet irgi gali atstoti kavos puodelį. Suraskite tai, kas Jus kiekvieną rytą džiugintų. Tokie maži asmeniniai ritualai labai padeda išgyventi streso pilnus laikotarpius. O šiuo karantino laikotarpiu jie dar labiau reikalingi nei seniau.

Užpiltinės ar tirpios kavos negeriu – man kava per daug svarbus ir gurmaniškas gėrimas. Sutinku su Italais, kuriems kavą užpilti tiesiog karštu vandeniu atrodo kaip karo verta išdavystė. Gėriau kažkada, bet niekada nesimėgavau, tiesiog skonio norėdavosi,bet tai nebuvo nieko ypatingo ar laukiamo.  Tuomet kavinėse skanaudavau įvairius skonius, o namie kavą gerdavau rečiau, nes ji niekaip neprilygdavo tokiai, kurią gaudavau restoranėliuose. Žinoma, galima turkiškai kavą ruošti, ką kartais darydavau, su metaliniu  arbatinuku prie plytos virti kavą, tada kiek skaniau. Bet reikia prisiruošti ir skirti tam daugiau laiko nei norisi…

Koks džiaugsmas man buvo, kai kavos aparatą nusipirkom namie! Nieko prabangaus, kapsulinį, nebrangų, iš dolce gusto.  Mūsų buvo paprastas, pirminis, juodas modelis. Dabar Kavos Draugas ir kitur galite rasti ir inovatyvesnių variantų, o kainos tikrai nesikandžioja. Labai tinka pradedantiesiems kavomanams.

Kaip smagu tada buvo ir sau pusryčiams kavą virtis, ir svečius vaišinti. Visai kitas reikalas! Tikriausiai visas kapsules esu išragavusi. O ir nustebino, nes kava tikrai skani, o viduje kapsulių ne kokie miltukai, o tikrų tikriausi tirščiai (na, išskyrus pieno, kakavos kapsules). Viskas labai greitai, paprastai. Perversmas virtuvėje, tikrai mažiau kavos kavinėse pasiimdavau, o tai norėdavosi seniau namie bežygiuojant nusipirkti, o dabar galėjau namo pareiti ir savo pasidaryti… toks aparatas ir į mano sodybą nukeliavo ir vasaromis džiaugiamės. O dabar ir darbe nusinešėm vieną, kad personalinį aparatą turėtumėm.

Mano mėgstamiausios kapsulės – paprastos juodos “Grande Intenso” kavos, kur gauni pakankamai stiprios (7 balų stiprumo) didelį skanios kavos puodelį. Man patiko tai, kad Dolce Gusto kava nebuvo nei rūgšti, nei per daug karti, ant kapsulių surašyti stiprumai, o  be to ir iš daug skirtingų rūšių galima rinktis. Kiek silpnesnė (5) yraGrande geltonų kapsulių kava, paprastas, bet labai geras americano. Taip pat ir kakava iš kapsulių daug skanesnė nei iš miltukų užpiltų vandeniu. Pienas iš kapsulių (gaminant latte ar capuccino) irgi skanus, sukuria putą.

Man tik širdį pradėjo labai skaudėti dėl plastiko – vis tik namuose kavos kasdien išgeriame nemažai ir tų kapsulių labai greitai daugėja, tad plastiko tikrai daug susidaro. Vis atsiranda naujesnių variantų su kapsulėmis, kurios yra – daug draugiškesnis gamtai variantas. Bet būtent tarša aplinkai buvo didžiausias minusas, kurį mačiau kavos kapsulėse.

Rinkausi ilgai, bet išsirinkau kavos aparatą su kavos pupelėmis. Norėjosi kažko įperkamo, bet kokybiško. Mano norai buvo tokie, kad galima būtų stiprumą reguliuoti, būtų vamzdelis pienui plakti, taip pat naudotų kavos kapsules, neužimtų labai daug vietos, greitai dirbtų. Na, ir gamintų skanią kavą, žinoma.

Nusipirkom namie De’Longhi „ECAM 22.110.B“, turim jį nepilnus metus, naudojam kasdien ir esam labai patenkinti. Jį galima pirkti skirtingose vietose, galite kainas palyginti: KavosDraugas, Pigu.lt. Pasitaiko neblogų nuolaidų, bet šiaip jo kaina apie 350 €. Ir galiu pasakyti, kad tikrai verta. Kaip kavos aparatui, tai nėra labai daug, tai vienas ekonomiškesnių, bet kokybiškų variantų. Kavos pupeles mala švariai, malunėlis nestringa, kava tikrai skani, galima didesnį puodelį  arba espresso pasidaryti. Taip pat galima ir du puodelius vienu metu pildyti arba dvigubą kiekį pasigaminti.

Meluočiau, jei sakyčiau, kad dirba labai tyliai, žiūrint filmą reikia akimirkai pristabdyti. Garsas tikrai yra, bet jis pakeliamas ir neerzina. Žinau, kad kai kurie aparatai veikia itin garsiai, šis bėdų per daug nekėlė. Suūžia garsiai, bet tai netrunka ilgai ir tikrai greitai kavą pagamina, nereikia ilgai laukti, kol įkais, kol susipras… Pieną irgi labai gražiai plaka. Rankinius būdų, bet viskas tikrai paprasta ir latte išeina nuostabi. Bent jau kolkas tikrai šiuo aparatu esame labai patenkinti.

Na, o įsigyjus tokį kavos aparatą, prasidėjo įvairių kavos pupelių ragavimas. Iš tikro tai perkam labai įvairias, nuolat keičiam, ragaujam ir bandom suprasti, kokios patinka, kokios kiek mažiau. Kartais tai būna paprastos pupelės iš prekybcentrio, kartais kažkas gurmaniškesnio, įdomesnio. Gavę kavą (ar arbatą) dovanų visada džiaugiamės. Jei turite kokių rekomendacijų – pasidalinkite, visada noriu kažką skanaus išbandyti ir atrasti.

Išbandžiau ir rūšines „Papua New Guinea Sigri“  kavos pupeles iš Papua Naujosios Gvinėjos. Tai vidutinio skrudinimo, Caturra rūšies pupelės su lengvu imbierinių sausainių, medaus ir juodosios arbatos aromatu. Ji labai patraukė mano dėmesį, o ir ši kompanija augina pupeles ekologiškuose ūkiuose, jas skina rankomis, apdoroja drėgnuoju būdu, džiovina saulėje ir daug dėmesio skiria kavos pupelių kokybei. Šios kilogramas kainuoja 35,00 , rasite Kavos draugas

Iš tiesų, skonis buvo įdomus, gal kiek rūgštokas, lyginant su kava, kurią renkuosi įprastai. Bet patiko, tikrai jautėsi kavos sodrumas, šviežumas. Labai įdomu būtų ir kitus skonius išmėginti – „DR Congo Kivu“ tamsaus skrudinimo, su uogų rūgštele, patiks mėgstantiems rūgštesnę kavą, „Nicaragua Maragogype“ vidutinio skrudinimo su prieskonių, medaus, karamelės poskoniu, rašo, kad sodrus, tirštas skonis, kartumą keičia saldokas poskonis, manau, kad būtent šią dabar norėčiau bandyti.

Dar iš “Specialty Coffee” galit paragauti vidutinio skrudinimo „Ethiopia Yirgacheffe“ su mėlynių, juodųjų serbentų, vanilės  poskoniu. Ir dar net ne visas vien šio gamintojo siūlomas kavos pupelių rūšis išvardinau, tad tikrai yra, ką išragauti!

CAPRISSIMO kava man irgi patiko. Ji jau ne tokia gurmaniška, paprastesnė, kiek pigesnė, bet tikrai nebloga ir kasdienai tinkanti.

Baltoje pakuotėje yra „Caprissimo Professional“, ji vidutinio ir kiek tamsesnio skrudinimo, bet nėra per daug rūgšti, turi pakankamai stiprumo ir aromato, tikrai patiko. Kilogramo kaina – 19,00  (būna vis nuolaidų, kai galima dvi už vienos kainą gauti arba tiesiog pigiau!). Skonyje juntama švelni vyšninė rūgštelė, bet man patiko, nors ir nesu rūgščių kavų megėja. Ši iš Arabikos pupelių. 

„Caprissimo Belgique“ irgi labai nebloga, dar tamsesnio skrudinimo, raudonoje pakuotėje. Čia Brazilijos ir Hondūro kavų mišinys, kurį sudaro 80% Arabika ir 20% Robusta kavos pupelių. Su juodojo šokolado ir saldžios karamelės poskoniu. Šita turėtų patikti tiems, kas mėgsta kartesnes kavas ir nemėgsta rūgštumo. Kaina ta pati.

Beje, poskonis nereiškia, kad įdėta kvapiklių ar dirbtinių medžiagų – nei vienoje šių kavų jų nėra – tiesiog pačios pupelės turi tam tikro prieskoningumo 🙂

Juodoje pakuotėje dar atrasite „Caprissimo Espresso“ – šioji dar mano neragauta. Tamsaus skrudinimo, rašoma, kad itin išraiškinga, skonyje atsiskleidžia riešutų bei tamsios ruginės duonos skoninės natos. Gomuryje palieka malonų juodojo šokolado kartumą.  Aromate juntamas „sunkus“ miško uogų saldumas. Skamba ir labai patraukliai, ir kiek gąsdinančiai. Reiks išbandyti. Kilogramo kaina – 16,00 

(dabar kaip tik Caprissimo kavos už pusę kainos, tai užsisakiau tris skirtingas)

Dar „Parallel“ pupeles labai noriu išbandyti, nes labai patraukliai atrodo, irgi ne viena rūšis yra, tad gal verta bus kada išsirinkti ir paišlaidauti…kava to verta. O kilogramas pupelių ne kartą ir ne du visą šeimą pamalonins.

Kolkas vien prie vieno skonio ar prie vienos firmos pupelių nepasilieku, vis ragauju ir ragauju… kartais gali pasirodyti, kad mažai kuo tos pupelės skiriasi, bet todėl, kad pabaigi vieną pakelį ir tada pili kitą. Bet jei paragautum dvi kavas vieną po kitos, tikrai pajustum skirtumą. O labai verta suprasti, kad patinka, kas nelabai, koks skrudinimas labiausiai prie širdies – bus nesunku išsirinkti sau tinkamiausią kavą.

Dar ir beprotiškai estetišką “Tebūnie kava” E. Rykio turiu lentynoje pasidėjus. Vis pavartau, bet dar neperskaičiau, ten ir apie skrudinimą, ir apie kavos ruošimą, jos istoriją… tokiom didelėm raidėm, iliustruotai – net nustebau. Bet bus tikrai verta viską suskaityt, pasidalinsiu atradimais. Leidykla – “Dvi tylos”.

PS:. Iš “Kavos draugas” dovanų gavau kilogramą SIGRI kavos pupelių, kurias minėjau. Bet visa kita – mano pačios ieškojimai, o ir nuomonę visada dalinuosi atvirai ir nuoširdžiai. Esu iš jų daug kartų pirkusi, todėl noriu jiems padėkoti už norą bendradarbiauti ir negaila pareklamuoti. 🙂 

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: https://www.facebook.com/kelionduone/
Kūryba: https://www.facebook.com/pabudusiudrugeliutvirtove/ 
If you love art and quotes: https://www.facebook.com/vilniusartparasites/ 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.