Uncategorized

Kaip ilgai galioja kosmetika? Kaip žinoti, kad priemonė pasenusi?

Nieko naujo, bet kosmetika nėra amžina. Į ją dedama koncervantų ir įvairių priemaišų idant ji ilgai tiktų naudoti, bet vis tiek ji turi savo “šviežumo” laiką. Natūrali kosmetika be koncervantų ir tokių priemaišų dažnai galioja daug trumpiau. Tad trumpas galiojimo laikas kremuose ar veido kaukėse yra veikiau pliusas nei minusas kokybės, sudedamųjų dalių natūralumo atžvilgiu.
Bet nėra lengva suprasti, kaip tą kosmetikos priemonių šviežumą matuoti. Patys geriausi rodikliai, kurie sprendžia geriau nei datos, kodai ar nuorodos tai Jūs patys – apie priemonės sugedimą geriausiai liudija pasikeitęs kvapas, tekstūra, jei pradeda nors truputį dirginti odą, pasikeičia atspalvis…tai ženklai, rodantys, kad laikas atsisveikinti. Kartais tai gali būti greičiau nei nurodyta, kartais net gerokai “po laiko” priemonė gali būti dar saugiai naudojama. Tad geriausia pačiam stebėti, kas ir kaip. Kartais laikome šiltai, paliekame priemonę nepilnai uždarą – tada sugesti gali gerokai greičiau nei numatyta. O laikydami šaldytuve, sandariai galime dažnai naudoti priemonę bent kažkiek ilgeliau.
Pasenusi kosmetika ne tik praranda savo duodamus privalumus, veikliosios medžiagos nebebūna tokios “veiklios”, bet ir gali alergizuoti, dirginti ir pridaryti žalos odai.
Skysti produktai galioja gerokai trumpiau nei presuoti, kieti.
Pirmiausia, galime atkreipti dėmesį į pagaminimo datą (manufacturing date). Tai reiškia, kada priemonė buvo sukurta, supilstyta ir paleista į prekybą. Mažiausiai tris metus nepradaryta galioja kiekviena priemonė (su mažom išimtim). Tad jei priemonė supilstyta mažiau nei 3 metus tikrai neverta nerimauti. Kalbant apie skystas priemones, pudras – iki 5 metų yra gana normalu. Jei priemonė išpilstyta prieš 7-9 metus – jau deretų pasvarstyti, ar naudoti verta, nes gali būti rizikinga. Nors ir ji nebuvo pradaryta ir neturėjo tiesioginio sąlygio su aplinka – vis tik daug metų galėjo pakenkti veikliosioms medžiagoms, konsistencijai, kremiškumui ar spalvai – sausos priemonės gali stovėti ilgiau, bet gulint lentynose daugiau nei kokius 6 metus jau gali tapti sausesnė, prarasti pigmentą ir pradėti gesti. Daug kas priklauso nuo to, kokią pakuotę naudoja gamintojas. Esančios pudros ar kremai pompose galioja ilgiau nei tie indeliuose – jie nesusiliečia su deguonimi taip greitai ir lengvai.
Pagaminimo laikas nėra labai griežtas kriterijus, bet atsisžvelgti reikėtų. Ypač perkant iš kitų žmonių, interneto platybėse ar per įtartinai dideles nuolaidas, išparduotuvėse – verta patikrinti, kokio senumo yra ta “nauja” prekė.

Kaip tai patikrinti? Dažniusiai ant priemonės būtų tarsi rašalinis štampas arba įspaustas pakuotėje kodas (kiekvienas gamintojas, kiekviena firma naudoja savitus kodus). Juos galina įvesti į sistemas ir pažiūrėti, kelintų metų išpilstymo yra priemonė. Ant kai kurių priemonių nerandu tokio kodo – retai, bet pasitaiko – dažniausiai gali būti, kad arba jis bus nusitrynęs, arba priemonė buvo dėžutėje ir kodas buvo ant jos, o ne ant pačio tarkim kremo indelio. Pagal taisykles, prekės vienaip ar kitaip turėtų būti žymimos. Tik tai ne data (retais atvejais būna data), bet nieko nereiškiantis paprastam žmogui kodas.
Taigi, randame tokį kodą ir einame prašyti pagalbos internete. Kur tą kodą vesti? Yra sukurta nemažai įvairių sistemų, kur pasirinksite firmą ir įvesite kodą, tada ji tą kodą Jums iššifruos. Deja, sistemos nėra tobulos – nerasite mažai žinomų prekės ženklų, ne visada sistema atpažins kodą. Su Lietuvių kosmetika, žinoma, bus sunkiau – galite eiti į konkretaus tinklo puslapį ir ieškoti jų informacijos, nes gali būti paaiškinta plačiau, bet tikrai ne visada to sulauksime.
Viena iš geriausių sistemų yra “check fresh” – sistemoje yra tikrai daug firmų informacija.

Kita nebloga sistema “cosmetic calculator

Priklauso kokio produkto informacijos ieškote, galite rasti daug sistemų internete ir jomis naudotis. Perkant produktus parduotuvėje irgi galima atkreipti dėmesį. Labai daug parduodama yra tikrai pakankamai senos kosmetikos. Deja. Ypač, kai konkretaus produkto gaminimas nutrauktas ir bandoma su nuolaidomis išparduoti visus likučius, kurie gali būti ir labai seni. Galit nusipirkti “maxfactor” kreminę pudrą 11 metų senumo! Už tai juk ir pusę kainos mokėti nelabai norisi… Jei prekė neseniai paleista į prekybą – galite būti daug ramesni, bet kai kurie ženklai prekę gamina jau virš 20metų – tada verta pažiūrėti į koduką.
Bet tai dar ne viskas apie galiojimą. Dar svarbesnis yra galiojimo terminas, kiek produktas turėtų būti tinkamas naudoti jį atidarius. Vadinasis “shelf life”.
Ilgiausiai galioja kvepalai – apie 5 metus kvepalams tikrai seksis puikiai Jūsų lentynoje. Šešėliai, kompaktinės priemonės – turėtų bent tris metus tikti saugiam naudojimui. Tušai apie 3-9mėnesius. Naudojant tušą kasdien, rekomenduojama maksimaliai jį naudoti iki 6 mėnesių ir tada pirkti naują net jei senasis neuždžiuvęs. Mūsų akys labai jautri zona ir lengviausia gauti užkratą per būtent blakstienų tušą – saugokite savo delikačias zonas.
Kreminės priemonės galioja 1-2metus – gali galioti trumpiau kaip indeliuose, priklausant nuo sudėties, pompose ilgiau. Skysti makiažo pagrindai galioja 1-3metus. Tik nelaikykite labai šiltai! Kremai ape 6mėnesius – 1,5metus. Kūno pieneliai, aliejai – geriausia sunaudoti per pusmetį. Lūpdažiai 1-3 metus, skysti lūpų dažai 0,5-2 metai, kaip ir lūpų blizgiai ar vazelinai.
Kaip minėjau, priklauso nuo pakuotės, nuo sudėties. Retinoliai, vitaminas c, AHA rūgštys produktuose gali reikšti, kad produktas suges greičiau nei produktai be šių sudedamųjų dalių. Vandens pagrindu sukurtos prekės ges greičiau nei aliejaus pagrindu. Tad galiojimo laikas atidarius gali varijuoti. Kaip žinoti?

Čia pagelbės praktiškai ant kiekvienos priemonės esantis kremo-induko logotipas su skaičiumi viduje ir raide M. M – nuo lotyniško menses (mėnesiai) – reiškia mėnesius. Skaičiukas rodo, kiek mėnesių produktas galioja atidarytas. Orientacijos tikslais – kaip minėjau, geriausia jausti pačiam, bet čia prientacinės laiko ribos, į kurias verta atkreipti dėmesį.
Taigi, 24M reikš, kad atidarius tinkama naudoti 24 mėnesius – 2 metus.

6M reikš – pusmetį. Pakuotėse su lazdeliniu (lūpų blizgių- maskuoklių) šepetėliu visada galiojimo laikas nebus ilgas. Pats produktas nebūtinai suges taip greitai, bet ant tokių šepetėlių lengviau kaupiasi bakterijos, jos gali apkrėsti likusią priemonę, daugintis. Kaip ir su blakstienų tušu – neilgas galiojimo laikas labiau saugumo sumetimais. Pati priemonė neturėtų pasenti greičiau nei per metus ar daugiau. Bet mes patys galime užkrėsti savo priemones (ypač jomis dalindamiesi). Nelabai higieniškos ir pakuotės, kur reikia kabinti priemonę pirštu – bakterijoms rojus. Visada visada tai darykite tik nusiplovę rankas. Pompose produktai daug saugesni. Ypač beorėse pompose, kur vakuumo principu ištrauktas oras.

Yra priemonių, ant kurių parašytos tiesiog konkrečios datos – tada galvoti reikia dar mažiau 🙂

Kodėl ant visų priemonių nerašomos tiesiog datos? Nežinau. Kodavimo sistema gal lengvesnė, mažiau rašmenų. Dažnai tokia “kodų” sistema visai nesuprantama pirėjams, tad prastumti pasenusias prekes kaip naujas labai lengva. Juk badytų data, liudijanti apie tai, kad pudra supilstyta prieš dešimtmetį… tad nežinau. Bet žinant, kas ką reiškia, galima lengviau laviruoti šiame kosmetikos labirinte. Mano dalinimosi tikslas ir yra tai padėti padaryti Jums.
Likite sveiki, saugūs ir būkite atsakingi. Kartais geriau išmesti lauk brangų kremą negu vėliau ilgai gydytis odos uždegimą ar alergijas.
Sėkmės!
DMN @dominykanav
#kosmetika #galiojimo #laikas #garantija #saugumas #kosmetikos #labirinte #kodai #pagaminimo #data #kiek #ilgai #kaip #tinkama #naudoti #programeles #apps #cosmetic #fresh #calculator

Leave a Reply

Your email address will not be published.