reusable makeup removing cloths, makiazo sluostes, valancios, vandeniu, daugkartines, zero waste
Makiažo valymas,  Pamokos

Ar daugkartinės makiažą valančios šluostės tikrai draugiškesnės aplinkai?

Jei sekate @grozio_drakonas INSTAGRAM platformoje – jau matėt daugybę įvairių daugkartinių makiažo šluosčių apžvalgų.
Tinklaraštyje rasite tekstą ir apie Raypath pirštinaitę, Nano care šluostę.
Instagram’e dalinausi ir GLOV pirštine, kaip ir jos alternatyva iš Aliexpress , kitos Aliexpress šluostės ir kempinės, taipogi ir Magnitone šluoste. Tikrai apsilankykite, jei norite sužinoti daugiau!

Daugkartinių makiažo valymo šluosčių poveikis gamtai

O ŠTAI ČIA rasite ir video, kuriame papasakojau, kurios šluostės man pasirodė geriausios ir tai, pagal kokius kriterijus vertinant tą “geriausią” galima išrinkti.

Ir vienas tų kriterijų yra poveikis aplinkai. Šiame įraše būtent noriu pasigilinti į šį klausimą.
Juk daugelis renkasi daugkartines šluostes makiažui valyti būtent dėl draugiškumo gamtai. Bet ar tikrai jos yra žalesnės nei kitos alternatyvos? Nesuteiksiu griežtų atsakymų, bet pasistengsiu užduoti svarbius klausimus, kurie padės patiems apsispręsti, koks variantas Jums atrodo tinkamiausias ir tvariausias.

Tiesa, aš nekelsiu klausimo apie patį makiažą ar naudojamą kosmetiką – šis įrašas skirtas tiems, kurie makiažą naudoja ir jį vakarais valo (ką privaloma daryti, taikant double cleanse metodą) ir kuriems vienokia ar kitokia makiažo valymo priemonė yra būtina.

Kodėl šluostės makiažui valyti yra draugiškos gamtai? 

 • Jos daugkartinės. Tai nėra priemonė, kurią panaudoji ir išmeti. O ir nepalieka plastikinių buteliukų ir pakuočių (bent dauguma). Užtenka tik vienos šluostės ir vandens – štai ir visas makiažo valymo ritualas. Rečiau perki, naudoji pakartotinai, nesukuri daug šiukšlių.

 

 • Pakeičia ne tik vienkartines servetėles ar vatos padelius, tamponėlius, bet ir valiklius – patogu keliaujant, turi mažiau daiktų, lengva naudoti. Tai tinka nenorintiems naudoti papildomų priemonių, vengiantiems chemijos ir turintiems alergišką, jautrią odą. Jei nelabai moki skaityti kosmetikos sudėčių – tai daug paprastesnis variantas, nes išvengi medžiagų, kurios kenkia ne tik odai, bet ir aplinkai.

daugkartines, makiazo, sluostes, gamtai, draugiskos, valymas, makiazo, sluoste, privalumai, vandeniu

 

 • EKO – prie to labai prisideda ir paprasčiausias marketingas. Kartais tai yra tikrai tiesa, tvaresnis pasirinkimas, bet kartais tai ir green washing tipo reklaminiai šūkiai, kurie priverčia patikėti, kad tai itin draugiška aplinkai alternatyva visiems valikliams ir kitoms priemonėms. Tai skatina tikėjimą, kad, jei priemonė daugkartinė – ji iš karto tampa daug žalesne alternatyva. Ir nesakau, kad taip nėra – tiesiog, ne visada toks argumentas yra visiškai teisingas.

Kodėl šluostės makiažui valyti gali nebūti draugiškos aplinkai? 

 • Mikropluoštas – dauguma makiažą valančių šluosčių yra pagamintos iš mikropluošto, dauguma jų yra iš poliesterio, ar maišytos su poliesteriu ir poliamidu. Tai sintetinis pluoštas. Jam gaminant išnaudojama net mažiau vandens nei natūralų pluoštą, bet gerokai daugiau energijos (šaltinis). Na, ir pats poliesteris yra plastikinis pluoštas. Kol kas jis nėra perdirbamas – yra viena kita gamykla, kuri pradeda tuo užsiimti, bet tai dar nėra masiškai daroma ir kol kas poliesteris laikomas neperdirbama medžiaga.Ir jis labai lėtai yra – kaip ir plastikiniai maišeliai ar buteliukai.O irdamas išskiria mikroplastiko daleles, kurios yra toksiškos aplinkai, vandenyno gyventojams ir visai gamtai. Kviečiu paskaityti ECO CULT puikų tekstą apie poliesterį, apie tai, kokie mitai šią medžiagą supa, o ir pateikia daug faktų apie tai, kodėl poliesteris nėra geras sprendimas, galvojant apie tvarumą.

  Na, o medvilninės ar kitų natūralių natūralių medžiagų šluostės neatlieka funkcijos taip, kaip reiktų. O ir kalbant apie poveikį odai – jos per aštrios, gali pažeisti odos apsauginį sluosnį. O ir neturi šerelių, kurie tinkamai sugriebtų makiažą, naudojant tik vandenį. Šiai dienai dar neaptikau patinkančios makiažą valančios šluostės, kuri būtų ne iš mikropluošto.

sluostes, makiazo, draugiskos, gamtai, ar tikrai, tvarus, pasirinkimas, zero waste

 • Jos nėra amžinos. Nusipirkus šluostę tikrai išnaudosime mažiau valiklių, mažiau vatos padelių. Jei šluostę galėtum naudoti itin ilgai – aplinka tikrai padėkotų. Bet jas keisti reiktų kas 2-4 mėnesius. Medžiaga nusiskalbia ir tampa per šiurkšti veido odai ir netinkama naudoti, o ir nebeatlieka savo funkcijos taip, kaip norėtųsi.

 

 • Šluostes reikia prižiūrėti. Tai labai individualu, galbūt šluostę skalbiant kartu su drabužiais, išnaudojamų vandens resursų nepadaugėja. Bet šluostė geriau išsilaiko ir (bent man) su ja daug lengviau tvarkytis plaunant rankomis. Ypač, jei naudoji kasdien. Net ir skalbdama ant mažos temperatūros ir su švelniais skalbikliais, pastebėjau, kad šluostė tampa šiukštesnė nei norėčiau, o ir, jei skalbi daugiau drabužių, pakankamai gerai neišsiplauna ir rankomis plauti ją tiesiog geriau. Bet pastebėjau ir tai, kad plaudama rankomis, sunaudoju nemažai švelnaus muilo (būna specialių arba gabalinis su alyvuogių ar kitu aliejumi) bei vandens. Žinoma, tai priklauso ir nuo kiekvieno įpročių ir sugebėjimų, bet aš atkreipiau dėmesį, kad papildomų resursų susinaudoja ne tiek ir mažai. Valiklių nenaudoji, bet…

 

 • Gamyba ir logistika. Kartais net nesusimąstom, kad aplinką teršia ne tik plastinis buteliukas ar kitokia pakuotė, bet ir tai, kaip jis pagamintas ir atvežtas ligi gamintojo durų. Nieko nenustebinsiu pasakydama, kad šluostės iš Aliexpress, kad ir daugkartinės ir su ECO užrašu, nėra draugiškos gamtai jau vien dėl naudojamos pigios darbo jėgos, neatsakingo verslo, naudojamų pigių pakuočių ir ilgo bei sudėtingo transportavimo. Bet ir kitur perkamos, gražiau įpakuotos ir brangiau parduodamos, šluostės gali atkeliauti iš to paties fabriko ir būti gaminamos Kinijoje. Todėl, renkantis kuo tvaresnį variantą, verta atkreipti dėmesį ir į pagaminimo šalį, ir į gamintoją ir jo viešai rodomą informaciją apie gamybos procesus ir tiesiog susirinkti kuo daugiau informacijos ir rinktis geros reputacijos nusipelniusį prekinį ženklą.

Kaip žinoti, ar tai tvaresnis pasirinkimas? 

Paprasto atsakymo nėra. Viskas priklauso nuo to, kokias priemones naudojote prieš šluostę, kiek jos taršios, kokios jų pakuotės, kaip greitai išnaudojate pakuotę. Kiek vatos padelių sunaudojate per dieną/savaitę/mėnesį? Kokius vatos padelius renkatės?

sluostes, makiazo, draugiskos, gamtai, ar tikrai, tvarus, pasirinkimas, zero waste, tvaresnis, pasirinkimas, makiazas, kosmetika

Ar naudojant šluostę, pilnai nuvalomas makiažas? Aš dažausi kasdien ir naudoju nemažai atsparaus vandeniui makiažo – šluostė man jo viso niekaip nenuvalo, todėl kartu renkuosi ir papildomas priemones. Bet šluostė padeda man sunaudoti vieną kitą vatuką, o ne visą jų kalną kas vakarą. Įsivertinkite savo lūkesčius, patirtį ir tai, kiek šluostė Jums leidžia atsisakyti kitų priemonių.

Kur perkate šluostę? Koks tai gamintojas? Kaip dažnai? Ar supakuota tvariai?

Reiktų įsivertinti savo įpročius ir naudojamus produktus, jų kiekį ir tvarumą/taršumą ir palyginti su šluoste. Tai nebus tikslus įsivertinimas, nes neturime visos informacijos apie gamybą, sandėliavimą, logistiką, bet tiek, kiek įmanoma – tiesiog patyrinėkit ir paskaičiuokit, kiek priemonių, vatos produktų šluostė per keletą mėnesių padeda sutaupyti. Tai padės labiau suprasti, kiek tai tvaresnis pasirinkimas (bent iš dalies), bet ir išsiaiškinsite, ar tokiu būdu sutaupote finansiškai.

Kaip makiažo valymo šluostę paversti tvaresne? 

 • Na, pirmiausia – atsirinkti pagal prieš tai įvardintus kriterijus. Rinktis vietinio gamintojo arba pirkti iš gerą reputaciją turinčio prekinio ženklo, kuris veikia socialiai atsakingai, pateikia reikalingas aplinkosaugines ataskaitas. Galbūt gamina tokias šluostes iš atraižų, kurias kita kompanija tiesiog išmestų? Rinktis tvariai įpakuotą. Čia irgi nėra sunku susidurti su green-washing ir reklaminiais žaliais pažadais, bet atsirinkti gamintoją ir tinkamiausią priemonę tikrai svarbu.

 

 • Rinktis tokią, kurią galėsi naudoti kuo ilgiau. Mano minėti laiko tarpai, kiek rekomenduojama naudoti makiažo šluostę, ganėtinai skirtingi – nuo 2 iki 4 ar dar daugiau mėnesių. Renkantis kiek tvirtesnį audinį, kuris tarnaus ilgiau, per pus sumažiname naujų pirkinių poreikį. Juk yra skirtumas, ar reikės 6 ar 3 naujų šluosčių per metus? Žinoma, tai priklauso ir nuo to, kaip atlieka savo funkciją, ar nėra per šiurkštus, ar patinka naudoti – bet poveikio gamtai atžvilgiu, visada geriau rinktis tokį variantą, kuris tarnaus kuo ilgiau.

sluostes, makiazo, draugiskos, gamtai, ar tikrai, tvarus, pasirinkimas, zero waste

 • Po ilgesnio naudojimo – neišmesti. Na, kai jau praeina numatytas terminas, kai reiktų atnaujinti šluostę, o ir ji jau apsiskalbus, nebetinkama naudoti veido odai, neverta jos iškart išmesti – aš senesnes šluostes naudoju rankoms nuo makiažo valyti prie kosmetikos stalelio (ne visiems aktualu, bet…) arba gyvūnų snukučiams pavalyti. Galiausiai – dar ne vieną mėnesį tokią šluostę galima naudoti buityje. Ji tiks ir sausam, ir šlapiam valymui. Tikrai pravers! Bus atitarnavus ilgiau nei numatyta, o ir atliks naudingą darbą, gal užkirs kelią ir naujų šluosčių buičiai pirkimui?

@grozio_drakonas
https://www.instagram.com/grozio_drakonas/

FB: https://www.facebook.com/neisvaizdusdrakonas/

@dominykanav
https://www.instagram.com/dominykanav/

Tinklaraštis apie keliones: hhttps://www.facebook.com/kelionduone/

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *